Forró folyadékok dáthás napokra

Közvetlen környezetemet elnézve nem vagyok egyedül, aki mostanában egy nagy búrával a fejem körül és nagy csomag zsebkendővel a hónom alatt járkálok. Hangom nincs, vagy csak férfiaknak is irigylésre méltó tónusban, orrom piros, szemem szintén… ismerős? A munkahelyemen mostanában az embereket két csoportba lehet osztani: a náthásak, és a náthában + egyéb betegségben szenvedőkre, ha jól megnézem van még az éppen gyógyulófélben levő kisebb csoport is. Nem hiszek az “üsd agyon gyorsan egy Neocitránnal” mantrában, mindig megpróbálom a megfázásos betegségeket nem-gyógyszerrel kúrálni (legalább ez elején, amíg eldől mennyire súlyos a dolog) és ezt egész jó arányban sikerrel teszem. Szerencsére és az alábbi forró italoknak köszönhetően pillanatnyilag már inkább múlt időben írhatok a megfázásról, de azt gondolom mégis időszerű néhány gyógyhatású receptet most összegyűjteni, előttünk még a tél, lesz még idén nátha. Ilyenkor, mint az minden orvos is elmondja, sok folyadékra van szüksége a szervezetnek. Én másra nem is nagyon szoktam vágyni, ízeket deb érzek úgyse.


Hagymaleves


A hagymaleves megfázáskor akkor a leghatásosabb, ha a beteg készíti. 3/4 kg hagyma megpucolása és vékonyra szeletelése hatékonyan ingerli a nyálkahártyákat, a művelet felér akár egy jó inhalálással is. Egyéb jótékony hatásai mellett a hagyma baktériumölő is, erről részletesebben itt olvashattok. Hagymatea helyett én előnyben részesítem a hagymalevest egyszerűen azért, mert sokkal finomabb. Sokáig kutattam a megfelelő recept után, számban érzem ugyanis a Párizs egy kis utcájában egy apró bisztóban elfogyasztott hagymaleves ízét, ami a hagyma mellett kakukkfűtől és babérlevéltől illatozott. Meg is találtam a megfelelő arányokat Joanne Harris A francia konyha című könyvében.

Recept (6 személyre)

5 dkg vaj
75 dkg hagyma
3 gerezd fokhagyma
2,5 dkg liszt
1 1/2 l zöldség alaplé
2 dl fehérbor
2 babérlevél
2 tk szárított kakukkf
ű vagy 1 szál friss

frissen
őrölt bors

10 dkg erős ízű francia sajt (pl. Comté)
6 szelet kenyér vagy baguette

A vajat egy nagyobb lábosban felolvasztom, a hagymát megpucolom és vékony karikákra szelem. A vajon, lassú tűzön 30-40 percen keresztül fonnyasztom, amíg egészen mély barna színe lesz, de nem pirul meg. Fontos, hogy egészen puhára főjjön, szinte karamellizálódjon. Kb. félidőben hozzáadom a összenyomott, apróra vágott fokhagymát, majd ha a hagyma is megpuhult rászórom a lisztet és hagyom egy kicsit pirulni. Eztuán felöntöm az alaplével és a borral, hozzáadom a fűszereket és kb 30 perc alatt készre főzöm a levest.
Tálalás előtt 6 szelet kenyeret megpirítok, a levest kis hőálló tálkákba szedem, minden adag tetejére egy szelet pirított kenyeret teszek, erre pedig egy szelet sajtot. Sütőbe teszem és grill fokozaton addig sütöm, amíg a sajt a kenyérre olvad. Azonnal tálalom.

Fűszeres gyömbértea


Ezt a teát egy nagyon kedves barátnőmtől tanultam, ez volt az első lépésem a természetes gyógymódok irányába, mert nagyon hatásos. Mindenki olyan erősre főzze ezt a keveréket, amit még meg tud inni. Minél fűszeresebb, annál jobban üt! Tele van minden jóval, ami megfázás esetén segíthet nekünk: gyömbér, menta, méz, citrom, bors.

Recept (1 bögrényi adag, lehet sokszorozni)

3 dl forrásban levő víz
2 tk mentatea (vagy egy filter, herbatea legyen)
2-3 cm-es darab gyömbérgyökér
1/2 tk fahéj
1/4 tk őrölt vegyes bors (az erőseknek cayenne bors, ebből egy kicsit kevesebb)
2 tk méz
1/2 citrom frissen facsart leve

A gyömbért lereszelem és lobogó vízzel leforrázom, 10 percig állni hagyom. 5 perc után a forró vízbe teszem a mentateát is, majd a 10 perc lejártával ez egészet leszűröm. (Ha több időm van, a gyömbért lehet a vízzel együtt forralni is, kb 20 percen át, majd ebbe tenni a teát és a többi fűszert.) A főzethez adom a fahéjat (ez elhagyható, csak az íze miatt szerepel), a mézet és a borsot, majd ha már iható hőmérsékletű a tea, a citromlevet is. Melegen, majdnem forrón fogyasztom.

Chai latte



A chati latte az egyik kedvenc téli italom. A sorban inkább a desszert szerepét tölti be, kevésbé intenzív, mint a másik két folyadék, viszont nagyon finom. Szinte minden reggel ezt iszom, mert nem kávézom (kollégáim nem kis megrökönyödésére – nem szokták érteni a nagy habos tejjel teli bögrémből kilógó teafiltert. Pedig nem találtam ezzel fel semmi újat, főleg nem a spanyol viaszt…). Azért szerepel mégis itt, mert ebben is található sok finomság, ami mellesleg segíthet légutaink tisztogatásában: gyömbér, fahéj, kardamom, és szegfűszeg, ízlés szerint méz is. Legegyszerűbb elkészítési módja, ha van valamilyen chai teafilterünk, mert ebben az esetben csak ezt kell egy kis forró vízben (1/2 dl) kiáztatni, majd tejjel felgőzölni, esetleg egy pici mézzel ízesíteni. Ha ilyenünk nincs – kevés helyen láttam itthon finom chai filteres teát, marad a házi összeállítás. Ez sem bonyolult és mint mindennel, amit magunk készítünk még egy kicsit finomabb is.

Recept (megint 1 bögrényi adag, lehet sokszorozni)

1 dl víz
3/4 tk őrölt fehéj (vagy 1/2 rúd)
2 db zöld kardamom
2 cm-es db gyömbérgyökér vékony szeletekre vágva, vagy 1/2 tk örölt gyömbér
1 db szegfűszeg összetörve
2 tk méz
2 tk fekete tea (Darjeeling)
2 dl tej

A vizet a fahéjjal, a kicsit összenyomott kardamommal, a gyömbérrel és a szegfűszeggel felforralom, lefedem és nagyon lassú tűzön 5-7 percig gyöngyöztetem. Lehúzom a tűzről, hozzáadom a tealeveleket és további 5 percig állni hagyom, majd leszűröm és nagyobb csészébe öntöm. A tejet felgőzölöm (kávéfőző arra alkalmas részével), a főzethez öntöm, az egészet ízlés szerint mézzel ízesítem. Fogyasztás előtt pici fahéjjal, gyömbérporral megszórom.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -