Kacsaragu

A hétvégén kacsamellből készítettem ragut. Korábban nem jutott ez eszembe soha, most a bazsalikom és a lustaság volt az oka. Érdekes, hogy nem csak én vezettem be ezt az újítást, mármint a kacsamell ledarálását, pedig nem beszéltünk össze! A fejemben szinte szóról-szóra megvol már az a mondat, amit most látom, hogy Eszter tegnap épp leírt: Végre elmondhatom, hogy a piacon kapható hatalmas kacsamellek (egy pár simán lehet egy kiló belőlük), amik eddig ehetetlen griffmadár mellnek tűntek a szememben, igenis jók valamire: darált húsnak – abból pedig sok mindent lehet készíteni: fasírtot, hamburgert, ragult, kolbászt.

Kacsaragu fahéj illatú bazsalikommal

A kacsamell ledarálásához két dolog vezetett: a biopiacon négy féle bazsalikomot vettem szombaton. A további bevásárlást ehhez igazítottam: olyasmiket vettem, amit egy-egy bazsalikomfajtához jól el tudtam képzelni. A fahéj illatúhoz valami illatosabb húst szerettem volna, amiből ragut készítek. Így jutottam a kacsához, de itt egyből jött is a lustaság: nem volt kedvem kifilézni a combokat. Bár úgy néz ki, mint bármilyen húsos ragu, a fűszerezése igencsak eltér a szokásostól: fahéj illatú bazsalikom, rózsabors, szercsendió, fokhagyma.

Recept

1 egész kacsamell (kb. 1 kg)
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
2 dl száraz fehérbor
2 doboz (egész) konzerv paradicsom
1 tk frissen őrölt rózsabors
1/2 tk só
1/2 tk frissen reszelt szerecsendió
1 nagy marék fahéj illatú bazsalikom
2 ek olívaolaj

1/2 kg linguine

A mellett megmosom és leszedem róla a zsírt, félreteszem. Nagylyukú húsdarálón ledarálom a zsír kicsit kevesebb mint 1/4 részével (daráló híján elég nagyon apróra összevágni a húst és a zsírt).
Egy nagy serpenyőben felhevítem az olajat, rádobom a finomra vágott hagymát és a fokhagymát és közepes lángon 2 percig pirítom, vigyázva, hogy ne kapjon színt. Félrehúzom a hagymát, a serpenyőbe teszem a szobahőmérsékletű darált húst, magasra veszem a lángot és lepirítom. Amikor mindenütt megbarnult, összekeverem a hagymával és felöntöm a borral. Lefedem. Amikor elfőtte a levét, fűszerezem sóval, rózsaborssal, szercsendióval és hozzákeverem a paradicsomot is. Fedő alatt puhára főzöm (kb. 40 perc). A végén belekeverem az összetépkedett fahéj illatú bazsalikomot és fogkeményre főtt tésztával azonnal tálalom. Parmezánt és egy pohár fehér bort adok mellé. A végén még egy kevés olívaolajjal meglocsolom.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -