Thai snack vacsora

Egy kicsit most izgulok. Ez az első “rendes” postom, legalábbis, ha az számít rendesnek, hogy főzésről írok. Szombat este kártyapartit tartottunk, előtte pedig ettünk egy pár falatot, az ilyen esték ugyanis hosszúra szoktak nyúlni. Thai ihletésű könnyű vacsorát terveztem, inkább snack-eket, hogy ne lustuljunk el a nagy összecsapás előtt – vacsorára amúgy sem jó túl sokat enni… Ez lett a menü:

Thai tavaszi tekercs
Csirke satay mogyorós szósszal
Chiang Mai tésztás leves
Szilvás cobbler

 

Thai tavaszi tekercs


Minden hódolatom Ázsiáé: szuperek a tavaszi tekercsek (is). Külön fejezetet is érdemelne ez a téma, Vietnámban elképesztő variációk vannak! De most vissza az én tekercseimhez. Mivel a húgom nem hajlandó rákot enni, az eredeti receptből ez kimaradt, de minden más finomság belekerült. A jó tavaszi tekercs lényege szerintem, hogy a forrón ropogó tészta rejtsen puha és frissen roppanó tölteléket is. A puha a fokhagyma, a gomba és a darált csirkehús (az eredeti disznó helyett, mert azt meg én nem szeretem, de ezt szabadon lehet alakítani, a lényeg, hogy ne csak csirkemellből készüljön a darálék, mert az nagyon száraz), a friss tölteléket a sárgarépa, a bambuszrügy és a babcsíra adták.
Mivel a tavaszi tekercset mártogatni illik a tálalásnál édes chili szósz is került az aszatlra, ez minden ázsiai alapanyagokat árusító boltban, de még a nagyobb szupermarketekben is beszerezhető.

Recept (6 személyre)

kb 15 db boltban vásárolt tavaszi tekercs lap
1 ek liszt + annyi víz, hogy pasztává álljon össze
olaj a sütéshez

Töltelék:
5 dkg vermicelli üvegtészta
5 dkg bambuszrügy
5 dkg babcsíra
2 nagy fej gomba csíkokra vágva
1 sárgarépa reszelve (nagylyukú reszelőn)
2 szál újhagyma
1 csokor koriander
2 gerezd fokhagyma
1 chilipaprika
20 dkg darált hús (disznó, nálam csirke)
5 dkg rákhús apróra vágva
1 ek olaj
1-2 ek thai halszósz (ízlés szerint)
1/2 v. 1 ek cukor (attól függően, hogy mennyi halszószt használsz)
frissen őrölt bors

Ez a recept azokat a hozzávalókat tartalmazza, amelyekez élőben sikerült megfigyelnem. Több recept hasonló alapanyagokat ír, nekem ez az összeállítás működik a legjobban.
Az üvegtésztát leforrázom, 10 percre félreteszem, amíg megpuhul. Elkészítem a töltelék “puha” részét: az olajon a fokhagymát a chilivel megfuttatom, ehhez adom a darált húst és megpirítom (disznóhúsnál érdemes a fokhagymát kiszedni, hogy ne barnuljon meg, mert akkor keserű lesz), ezután mehet bele a gomba is. Ha majdnem teljesen elfőtt a leve, a keverékhez adom a rákot, a lecsöpögtetett tésztát (ollóval kb 5 cm-esre vágom) és fűszerezem: thai szokás szerint halszósszal és cukorral. E kettő kombinációját használják szinte minden étel alapízesítéséhez, az asztalokon is ez van Thaiföldön a só helyett. Ezután a töltelékhez adom a “ropogós” alapanyagokat: répa, bambusz, babcsíra, újhagyma. Ízesítésnek az apróra vágott koriandert és az őrölt borsot.
Ezután már csak meg kell tölteni a tekercseket (két oldalukat behajtani, hogy ne essen ki a töltelék), a végét bekenni a lisztes pasztával, hogy ne nyíljon szét és az olajban aranybarnára sütni.
Én apróbb darabokra vágva szeretem tálalni (egy tekercset 3 db-ra vágok). Így szinte csak egy mennyei falat egy darab. Sajnos nem bírom visszafogni magam, őrületes tavaszi tekercs rajongó vagyok, akár friss, akár sült példányokról van szó.

 

Csirke satay mogyorós szósszal

 


A “chicken satay” szerintem alapétek, még nem találkoztam olyannal, aki ne imádta volna. A bambuszpálcikák miatt party-kon is könnyen felszolgálható és nagyon nagyon finom (önmagában is, de nekem a mogyorós szósz kötelező velejárója). Azért is szeretem, mert kis előkészülettel gyorsan megvan, a pácoláson, sütésen kívül nem több az egész mint 10 perc. A pácolási időtől sem kell megijedni, már fél óra elég a pácnak, hogy ízében és állagában is tökéletesre alakítsa a csirkemell csíkokat. Persze, ha ennél több időnk van, a tökéletes csak még jobb lesz.

Recept (6 személyre)

40 dkg csirkemell filé
2 gerezd fokhagyma összetörve
3 cm-es friss gyömbér reszelve
2 ek thai halszósz
2 ek szójaszósz
1 ek méz

A mogyorós szószhoz:
6 ek mogyoróvaj (darabos)
1 chilipaprika
1 lime leve
1 ek méz
4 ek kókusztej

A bambusz- vagy hurkapálcikákat fél órára vízbe áztatom, hogy ne égjenek majd meg. A csirkemelleket közepesen vékony szeletekre vágom, ezeket egy tálba teszem, a többi hozzávalót összekeverem és a csirkére öntöm. Legalább fél órára a hűtőbe teszem. Ha letelt a fél óra, a csíkokat a pálcikákra fűzöm és grillapon készre sütöm.

A szószhoz az összes hozzávalót turmixgépbe teszem és simára keverem. Tálalás előtt legalább egy fél órát érdemes ezt is hűteni.

Chiang Mai Noodle Soup

 


Nincs thai vacsora egy jó kis leves nélkül. Ezúttal Chiang Mai, Thailföld északi gyöngyszemények jellegzetes levesét választottam. Talán azért is, mert ez egy kicsit laktatóbb, kókusztejes leves és szombaton estére már hűvös lett az idő, még az eső is esett. Noodle soup, vagyis tésztás leves, nincs hozzá szükség külön rizsre, igazából szerintem egytálételnek is megállja a helyét, a mi gyors vacsoránkon ezt a szerepet kapta.

Recept (6 személyre)

A leves Judy Bastyra és Becky Johnson Thai Food and Cooking című könyvéből készült, némiképp módosítva.

6 dl kókusztej
2 ek piros curry paszta
1 ek őrölt kurkuma
45 dkg csirkemell kockára vágva
6 dl csirke alaplé
4 ek thai halszósz
1 ek szójaszósz
1 lime leve
25 dkg kínai tojásos tészta
só, fekete bors

A díszítéshez:
4 újhagyma
2 chilipaprika
2 ek pirított fokhagymaszelet
egy csokor koriander aprítva

A kókusztej harmadát nagy lábosban felforralom, hozzáadom a curry pasztát és a kurkumát, kicsit felfőzöm. Hozzáadom a csirke darabokat, jó öszekeverem, majd felöntöm a maradék kókusztejjel, csirke alaplével, halszósszal és szójaszósszal. Sózom, borsozom. Újra felforralom, majd a lángot kissebbre véve 8-10 perc alatt készre főzöm. A tűzről levéve hozzákeverem a lime levét.

Tálaláshoz a tányérokba szedem a főtt tésztát, rámerem a levest és megszórom a feltétekkel, ízlés szerint.

 

Szilvás “cobbler”

 


A desszert valahogy nem akart thai lenni. Mivel itt is valami gyorsan elkészíthető, de annál finomabb dolgot kerestem, ami ráadásul szilvával is készíthető, mert szilva szezon van ugyebár (lila!), egyből az egyik kedvencem jutott eszembe – a cobbler, aminek nem tudom a hivatalos magyar nevét, szerintem nincs – és innentől már nem volt visszaút, ezt kellett elkészítenem. Azért szeretem, mert szinte bármilyen gyümölcsből készíthető, gyorsan össze lehet ezt is dobni és az eredmény fenséges: a gyümölcs sziruposra karamellizálódik a fölül ropogós, belül lágy kekszes-tésztaréteg alatt. Egy kis vanília fagyi (vagy bármilyen tejszínes alapú fagyi, esetünkben Haagen Dazs Pralines and Cream) és kész a tökéletes desszert. Szép is, finom is, mi kell még?

Recept (8 személyre)

1/2 kg szilva (vagy bármilyen magvas gyümölcs, pl. barack)
2 ek étkezési keményítő
2 ek sötét barnacukor
1/2 tk őrölt fahéj
25 dkg liszt
5 dkg kristálycukor + a szóráshoz a tetejére
1 csomag sütőpor
10 dkg vaj
1 tojás
1,5 dl tejszín
pici só

A kiamgozott gyümölcsöt a keményítővel, barnacukorral, fahéjjal jól összekeverem. Fontos a lehető legsötétebb barnacukrot használni, attól lesz mély, karamelles íze a gyümölcsös keveréknek. Ezt sütőformába, jénaiba öntöm. Összekeverem a lisztet, cukrot, sütőport és a sót, hozzáadom a hideg vajkockákat és keverőgéppel durva masszát keverek. Ehhez öntöm a tejszínnel kikevert tojást, amint összeáll a tészta, már el is készült. A tésztát kanállal a gyümölcsre szaggatom (mint az aranygaluskát) és megszórom kristálycukorral. 170 fokos sütőben kb. 45 perc alatt készre sül. Akkor jó, ha a teteje sötét aranysárga, alatta a gyümölcs pedig szirupos sűrű.

A kártyparti is jól sikerült, a nyertes párban voltam és a szokásos feszültség is kialakult a felek között, pont annyi, ami után olyan jó kibékülni :). Összességében egy sikeres este. Nem?

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -