A családi konyha alapszabályai karantén idejére

Holnaptól elkezdődik az, ami az eddigi életünkben elképzelhetetlennek tűnt: a gyerekek nem járnak iskolába. Mivel ezen az oldalon alapvetően és elsősorban gasztronómiával foglalkozunk, most arról nem is szeretnék beszélni, mivel jár majd a digitális oktatás vagy az (egyelőre önkéntes) karantén, meglátjuk. Kihívás lesz, sok szempontból, ez egészen biztos, és ezek közé tartozik az is, hogy hogyan oldjuk meg a család étkeztetését.

Mostanra biztosan sokan túl vannak a nagybevásárláson – talán a sokadikon –, ezt mutatja a boltok polcain kongó üresség. Itt az alkalom, hogy a felhalmozott mindenféléből értelmes, okos, egészséges és kivitelezhető étrendet alkossunk. Több mint valószínű, hogy eljött a (szigorú) menütervezés ideje.

40 kg lisztre egészen biztosan nem lesz szükség

De még csak 10 kilóra sem. A boltok nyitva lesznek, akármi történjék is, és nem az a feladat, hogy hónapokra előre feltöltsük az éléskamrát – ez nem is lenne teljesíthető. Sokkal inkább arról van szó, hogy 2–4 hétig minimalizálni – alkalomadtán elhagyni – tudjuk a boltba járást. Ehhez pedig az kell, hogy mindenféle étkezési helyzetre készüljünk fel otthon.

A gyerekek, ha otthon lesznek, tanulni fognak, így szükség lesz rá, hogy jól strukturáljuk az idejüket. Ez most nem vakáció, nem lehet moziba, játszóházba vagy trambulinparkba menni velük. A napirendhez rendszeres étkezések is párosulnak, ezeket pedig úgy kell kiviteleznünk, hogy a lehetőségeink a megszokotthoz képest korlátozottak – boltba, ugye, nem szaladgálhatunk le naponta, és az időnket is jól kell beosztanunk, hogy az otthoni tanulás, az otthon végzett munka mellett legyen idő a főzésre is.

Alakítsd a problémát lehetőséggé

1. Nem most van az ideje a családi szokások megváltoztatásának, sem a kísérletezgetésnek. Olyan ételeket főzz, amelyeket jó eséllyel mindenki szívesen fogyaszt, így az alapanyagokkal is jobban tudsz gazdálkodni.

2. A kialakult helyzet remek alkalom arra, hogy egy kicsit rendszerbe foglald az életeteket (különösen akkor, ha máskor ezt hátrébb sorolod a teendők listáján, mint például én). Nézd át a kamrát, a felesleges vagy lejárt szavatosságú dolgoktól szabadulj meg, és töltsd fel hasznos élelmiszerekkel. Pakold ki, takarítsd ki és rendszerezd a mélyhűtőt. Ide nagyon sok egészséges és hasznos alapanyagot raktározhatsz el, elsősorban zöldségeket, gyümölcsöket és húsokat.

3. Készítsetek heti menüt. Nem rossz ötlet ebből családi programot csinálni. Így is valószínű, hogy a gyerekek néha lázadni fognak, és más ételt követelnek, de ez a helyzet most nagyon nem a pocsékolásról szól. Itt a nagy lehetőség, hogy ne csak beszéljünk a fenntarthatóságról, hanem gyakoroljuk is. A közös menütől persze el lehet térni, de jó lesz kiindulási pontnak, és talán a feszültséget is csökkenti, hogy mindenki jóváhagyásával készült.

4. Fontos, hogy az étrendetek (a körülményekhez képest) kiegyensúlyozott legyen! Igen, szempont, hogy mennyi idő alatt tudod elkészíteni az ebédet, de ugyanilyen fontos az is, hogy ne csak rakott krumpli és tészta kerüljön majd az asztalra. Hetekig, hónapokig is eltarthat ez az állapot, nem lenne jó felhizlalni a családot, sem pedig egészen egysíkúvá és tápanyagszegénnyé tenni az étrendet.

5. Számíts arra, hogy sokkal több étkezéssel kell számolnod egy nap, mint amihez hozzászoktál. Most tényleg reggel, délben, este otthon étkezik majd a család. Sőt a gyerekeknek rágcsálnivalóra is szüksége lesz tanulás közben és után (az iskolában is ezt teszik az uzsonnával). Legyen az a cél, hogy egy nap egyszer főzöl – mondjuk levest és főételt vagy főételt és desszertet. A többit oldjátok meg hideg ennivalókkal, esetleg visszamelegített maradékokkal.

6. Ha megteheted, iktass be heti egy közös főzést a gyerekekkel. Ennél többször inkább feszültség lesz belőle, de ha már elég nagyok hozzá, a nassokat, rágcsálnivalókat legyárthatjátok együtt is, így ők is kiveszik a részüket a feladatokból.

7. Legyen pihenőnapod! Hétvégén rendeljetek, vagy főzzenek a család egyébként nem főző tagjai.

Karanténkonyha rovatunkban igyekszünk minél több tippel, tanáccsal és recepttel segíteni nektek, hogy minél zökkenőmentesebbek legyenek az előttünk álló, kihívásokkal teli hetek. Vigyázzatok magatokra és egymásra!

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -