Ajvár és Ljutenica

Az ajvárt mindenki imádja és mi még tudjuk fokozni az imádatot - úgy hívják: ljutenica (az ajvár paradicsomos, chilis testvére). A biztonság kedvéért mindkettőt elkészítettem, döntsétek el ti, hogy melyik a jobb

Ljutenica

1 kg kápia paprika

70 dkg paradicsom

4 evőkanál olívaolaj

1 dl fehérborecet

1 evőkanál barnacukor

1 teáskanál só

1 fej fokhagyma

1 nagy csokor petrezselyem

1 db chili paprika

A paradicsomokat bevágjuk és leöntjük forró vízzel, majd lehúzzuk a héjukat és feldaraboljuk őket. Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk és rádobjuk a paradicsomokat, a karikákra vágott chili paprikát, az egészre fehérborecetet öntünk, megszórjuk sóval és barnacukorral. Addig főzzük, amíg elfő a leve és elkezd besűrűsödni. Az előre megsütött paprikáknak lehúzzuk a héját, feldaraboljuk őket és a paradicsomhoz adjuk. (Előzőleg a paprikákat megmostuk, sütőpapírral bélelt tepsire tettünk és 190 fokon kb. 40 percig sütöttük, ezután áttettük egy tálba őket, fóliával lefedtük és hagytuk, hogy a saját gőzében még párolódjon) A petrezselymet nagyobb darabokra vágjuk és aprítógépbe tesszük a fokhagymával együtt. Alaposan összedaráljuk, majd a paradicsomos, paprikás alaphoz adjuk és lekvársűrűségűre főzzük.

 

Ajvár

1 padlizsán (kb. 400 g)

6 kápia paprika

4 gerezd fokhagyma

½ só

1 csipet bors

1 teáskanál borecet

 

A padlizsánt és a paprikát sütőpapírral leterített tepsire tesszük és 200 fokra előmelegített sütőben megsütjük.  A padlizsánt 40, a paprikát kb. 30 percig, amíg a héja megfeketedik. Ezután a paprikákat óvatosan egy mély edénybe tesszük és 15 percre lefedjük, így a héjűt könnyen le lehet majd húzni. Ha letelt az idő, kicsumázzuk, majjait eltávolítjuk és héját lehúzzuk a paprikának.

A padlizsán húsát kikaparjuk, majd a fokhagymával leturmixoljuk. Hozzáadjuk a paprikát, és addig turmixoljuk az egészet, amíg krémessé válik. Sózzuk, borsozzuk, végül hozzáadjuk az olíva olajat és az ecetet és még egyszer átturmixoljuk.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -