Akkor eszem rizst, ha jönnek a kínaiak

Apám mindig ezt mondta. Egyedül volt a véleményével, mi hárman csajok imádjuk a rizst, anyu gyakran is készítette és ekkor mindig elhangozott a híres mondat. Anyukám szinte mindenféle rizsből tökéletes párolt rizst készít, nem értem hogyan. Nem variálja: beáztatja, lepirítja, párolja, végül sok petrezselyemmel megszórja. Citromozni is szoktuk, de azt már csak az asztalnál (ez fura?).
Felnőttem. Továbbra is imádom a rizst, egytálételnek is simán, bármikor – csak nincs mindig itt anyu, hogy elkészítse. Megtanultam hogy rengeteg féle van és ezekből a legkülönbözőbb ételeket lehet elkészíteni – kísérletezek is szorgosan, legutóbb például fekete rizst vettem. A felfedezéssel együtt jár, hogy egyre több féle rizst tartok itthon (egyre jobban rettegek a molyoktól), mert az eredmény tekintetében nagyon nem mindegy, hogy milyen ételhez milyen fajta rizst választunk.
A párolt rizst 5-ből egyszer elrontom, ilyenkor a rizs minőségére fogom, ami azért felháborító, mert az átlagos szupermarketekben kapható átlagos rizsek is túl drágák ahhoz, hogy ennyire rossz minőségűek legyenek. És most már azt is tudom, hogy a módszer, amit anyukám használ, valójában a pilaf készítésénél bevett szokás.

 Zöldséges pilaf

A pilaf a közel- és távol-kelet eledele, rizsből vagy bulgurból készült köret vagy egytálétel – a varázslatos kelet válasza a bácskai rizseshúsra. Változatai a Karib térségben és Latin-Amerikában is ismertek. Készülhet egészen egyszerűen csak rizsből hagymával és sáfránnyal, vagy zöldségekkel, hússal, hallal, pirított magvakkal, vagy akár ezek keverékével gazdagon. Minden esetben a rizst vagy bulgurt először lepirítják vajon vagy olajon. A fűszerezés régiónként változik, pl. a közel-keleten dominál a római kömény, Indiában a curry. A pirítást követően valamilyen alaplével öntik fel és abban párolják puhára a rizsszemeket.

Recept

25 dkg hosszúszemű rizs
1 nagy fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 ek római kömény
1/2 tk őrölt fahéj
3 dl paradicsomlé
2 dl zöldségalaplé
1 cukkini
1 sárgarépa
20 dkg főtt vagy konzerv csicseriborsó
apróra vágott petrezselyem

frissen őrölt bors
olívaolaj

3 ek olívaolajat egy serpenyőben felhevítek, rádobom az apróra vágott hagymát és közepes lángon 3 percig pirítom. Hozzáadom a fokhagymát, további 1 percig pirítom, majd beleteszem a római köményt és a fahéjat és újabb 1 percig pirítom kevergetve. Rádobom a megmosott, lecsepegtetett rizst és addig pirítom, amíg a szemek opálosak lesznek. Sózom, borsozom, majd felöntöm a paradicsomlével és a zöldségalaplével. Alacsonyra veszem a lángot és fedő alatt puhára párolom a rizst.
Közben grillserpenyőben megprirítom az egyforma darabokra vágott zöldségeket: először a sárgarépát, majd ha kész, a cukkinit is. Amikor a rizs megpuhult, összeforgatom a csicseriborsóval és a pirított zöldségekkel, megszóróm petrezselyemmel és tálalom. Pirított csirkemájjal, hússal, hallal, vagy magában fogyasztjuk.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -