Ezek a legfinomabb (és fenntartható) magyar paradicsomok

Elfeledett tájfajta paradicsomok kelnek életre egy kutatóintézet kitartó munkájának köszönhetően, akik azért dolgoznak, hogy a fenntarthatóan termelhető, ízletes és változatos magyar paradicsomfajták újra szerephez jussanak. Ebben a misszióban segítünk most mi egy teljes héten át.

A kínálat uniformizálódásával kikopott a fajtaismeret a háziasszonyok tudásából. Nagyanyáink még tudták például, hogyan kell a paradicsomból magot fogni, palántát nevelni, mire ideálisak a különböző növekedési erélyű, termés formájú bogyók. Ma egyforma – és sokszor import – zöldségek kerülnek az asztalokra. Ahogyan a koktélparadicsom népszerűvé tudott válni, a hazai tájfajtáknak is ott a helyük a köztudatban és a tányérokon.

Míg a szupermarketekben kapható paradicsomok ízében alig akad különbség, a kiválasztott és tesztelt hazai tájfajták a zamatok sokféleségével kényeztetnek. Az egyik savanykás, a másik édes, salátákhoz ideális desszert paradicsom, a harmadik kevésbé karakteres, de vékony héjú, lédús, befőzésért kiált, lecsóba is tökéletes. Ezek a szabadföldön, vegyszermentesen megtermett hazai paradicsomok ráadásul az egészségünkre nézve is kedvezőbbek, mint bármilyen import gyümölcs.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, az ökológiai mezőgazdaság fejlesztéséért és szélesebb körű megismertetéséért dolgozik. Céluk az egészséges élelmiszer-termelés és -fogyasztás előremozdítása, természeti erőforrásaink védelmével párosítva.
 Olyan kutatási feladatokat valósítanak meg, melyek a gyakorlatban is alkalmazhatóak, és biztosítják az ökológiai gazdálkodást és hosszú távú versenyképességét.

2012-ben indították útjára a hazai tájfajta paradicsomok ökológiai termeszthetőségét vizsgáló kutatásukat. Ekkorra a tájfajták már gyakorlatilag teljesen kiszorultak a köztermesztésből, a kutatási munkához a vetőmagokat a Növényi Diverzitás Központtól, közismertebb nevén a tápiószelei génbanktól kapták meg. A vizsgálatok célja, hogy az ökológiai termesztésre legalkalmasabb tájfajták újból teret nyerjenek a hazai kertekben, újra lehessen élvezni különleges szín- és formagazdagságukat és nem utolsó sorban zamatos ízüket.

A tájfajta paradicsomokat az ipari termelés szorította ki a kínálatból az utóbbi évtizedekben, a kutatók pedig azzal a céllal vizsgálták őket, hogy a legízletesebbeket, legalkalmazkodóbbakat újra közkinccsé tegyék. A termesztési eredmények, kóstolók és beltartalmi vizsgálatok alapján a hat, legjobbnak ítélt tájfajtákat 2018-ban egy palánta-örökbefogadási akció keretében mutatták meg a világnak.

Fadd

Lilás-rózsaszínes, tojásdad terméseinek gyümölcsös, édes zamata elsősorban friss fogyasztásra javasolt, kiváló salátákhoz vagy önmagában, köretnek.

Tolna

Nagy, kissé lapított, barázdált bogyói magas létartalmúak, így elsősorban befőzésre alkalmasak, de frissen fogyasztva is ínycsiklandók. Ez a tájfajta egyébként már több kóstoltató esemény alkalmával is elnyerte az első helyezést.

Mátrafüredi

Nagyon kedvelik még a Mátrafüredi tájfajtát, melynek lédús, magas cukortartalmú, közepesen nagy bogyói befőzésre kiválóak. Pikánsan savas, ökörszív alakkörre jellemző kellemes zamata miatt friss fogyasztása is kötelező.

Gyöngyösi

Szokatlan, paprikára emlékeztető formája tesz igazi különlegességé a paradicsomok között. Kóstolás után pedig nyilvánvalóvá válik, hogy nemcsak az alakja egyedi, de kiemelkedő ízvilággal is rendelkezik.

Ceglédi

Bogyóját éretten igazán könnyen meg lehet különböztetni társaitól, mivel szép aranysárga szín jellemzi. Zamata nyersen fogyasztva a legemlékezetesebb, hiszen ropogós, édes ízével igazi mediterrán hangulatot teremt.

Máriapócsi

Koktélt, fiatalosan telt édessége, finom illata és tetszetős alakja teszi nélkülözhetetlen alapanyaggá a nyári és őszi ételekben.

A következő egy hétben még több hasznos cikket és receptet hozunk nektek telis-tele zamatos paradicsommal. Többek között mindegyik tájfajtához ajánlunk majd egy-egy receptet, segítünk abban, hogyan tarthatjátok el minél hosszabban őket az otthoni hűtőtökben, összeszedjük a legfinomabb paradicsomos fogásokat és lerántjuk a leplet arról is, mit jelent valójában a biogazdálkodás.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -