Marbella csirke

Mondhatnám, hogy ez a csirke recept a 80-as évek amerikáját idézi, de nem teszem, mert nem jártam én akkoriban az USA-ban, így nem lenne igazán hiteles az állításom. Viszont több forrás is alátámasztja, hogy azóta is nagyon népszerű a csirke elkészítésének ez a módja: családi ebédeken, büfé vacsorákon egyaránt kedvelt és merész fogásnak számított már felbukkanásakor is és azóta folyamatosan.

Marbella csirke


Sikerét a The Silver Palate c. szakácskönyv megjelenésének köszönhette, ami nagy hatással volt az akkori amerikai gasztronómiára, de elsősorban a háziasszonyok főzési szokásaira. Amellett, hogy addig szokatlan és változatos receptek gyűjteménye, a könyv előtérbe helyezte a friss alapanyagok használatát, a szezonális, helyben termesztett zöldség-gyümölcs fontosságát, amely hívószavak mára megfelelően fontossá váltak Amerikában (hamarosan talán már nálunk is). A könyv megjelenése előtt az 1977-ben, a new yorki Upper East Side-on nyitott gourmet bolt előfutára volt a pufasztott műparadicsom és a kamionban érlelt gyümölcsök elleni harcnak. A könyv nem az egészséges, light receptekre koncentrált, tartalmaz mai szemmel furcsa hozzávalókat is (2 bögre majonéz egy tésztasalátához?), de megjelenésekor több szempontból is korszakalkotónak számított. Elsősorban azért, mert arra bíztatta a háziasszonyokat, hogy ne konzervvacsorákat készítsenek és meggyőzte őket arról, hogy nem kell 3 órát szánniuk ízletes, meleg ételek készítésére. Többek között olyan klasszikusok is köszönhetik a szerzőknek (Julee Rosso és Sheila Lukins) diadalmenetüket, mint az alábbi csirke recept is.


Elsőre furcsának hangozhat a hozzávalók listája: aszalt szilva és olívabogyó? Barnacukor, ecet és fehérbor? A végeredmény eloszlat minden kezdeti idegenkedésből származó fenntartást, érdemes kipróbálni.

Recept (4-6 személyre)
Én a Chocolate&Zucchini féle receptet használtam és feleztem

1,5 kg csirke comb és mell (vagy csak egész comb kettévágva alsó és felső részre)
8 dkg zöld olívabogyó (magozva)
15 dkg aszalt szilva kimagozva, feldarabolva
2 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
4 ek olíva olaj
3 ek fehérborecet
1,5 ek szárított oregánó

frissen őrölt bors
1 ek barnacukor
1 dl száraz fehérbor
friss korianderzöld (vagy petrezselyem)
pirított mandulaszeletek (nekem nem volt, fenyőmagot használtam)

Előző este előkészítem a húst: megmosom, feldarabolom és egy nagy tálba teszem. Hozzáadom a péppé zúzott fokhagymát, a babérleveleket, az aszalt szilvát és az olívabogyót. Egy kis tálban összekeverem az olajat, az ecettel és az oregánóval, alaposan sózom és borsozom. A pácot a húsra öntöm, alaposan átkeverem, hogy mindenhova jusson a léből és a hűtőbe teszem éjszakára.
Sütés előtt egy órával kiveszem a hűtőből, a húsokat hőálló tálba rendezem, ráöntöm a páclevet és a bort, megszórom a barnacukorral. 180 fokos sütőben kb 1 óra alatt pirosra sütöm, 20 percenként átforgatva a húsdarabokat. Isteni illatokra lehet számítani a konyhában! Ha kész, megszóróm a korianderzölddel és a pirított mandulával.

Házi burgonyachips és sárgarépapüré kísérte nálunk ebédre, de finom lehet kuszkusszal, krumplipürével is. Ha marad, másnap talán még finomabb!

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -