Sárgarépa és tahini (vagy tahina?)

Őrült mód kívánom a szezámmagot. Beleteszem mindenbe, ahova csak egy kicsit is passzol. Szeretem  a magokat is rágcsálni, jó ha roppan a fogam alatt a pirított rizsben, a reggeli müzliben vagy egy salátában, de talán még jobban oda vagyok érte, amikor krém formájában használom. Olyankor olyan helyekre is be lehet csempészni, ahol sokkal inkább meglepi az embert – süteménybe, salátaöntetbe. Vagy éppen krémlevesbe. Mindig tartok itthon paszta formájában – ez a tahini.

Tahini

tahini_1.jpg

(Legutóbbi tahinis posztom után többen szóvá tették, hogy tahini helyett tahinanak kellene neveznem. Megmondom őszintén, erről egyáltalán nem vagyok meggyőződve, ugyanis az egyetlen ok, amiért tahininek hívom az, hogy a több év alatt, amit a Közel-Keleten töltöttem, mindig tahininek hallottam. Utánanéztem. A tahini szó az arab طحينة [tˤaħiːna], szóból, még pontosabban a ṭaḥīnīa طحينية – ból került át a nyugati nyelvekbe, az ige jelentése: őrölni. Általában az arab nyelvterületeken “a”-ra végződik a szó kiejtése, de pont Szíriában és Libanonban, ahol én éltem, inkább az “e”, “i” végződés az elterjedt. Ezt vette át az angol gyakorlat, ezért szerepel minden tahini terméken i- vel a felirat és ezért használom én is így.)

A nyelvészekedés után vissza a konyhába: szezámpasztát nagyon egyszerűen lehet otthon is készíteni és mint mindennel, itt is igaz, hogy az eredmény sokkal koncentráltabb ízű krém lesz, mint a boltban vásárolható. Még igazán erőfeszítésbe se telik, sütő, mozsár vagy késes robotgép kell hozzá a szezámmagon és egy kevés (olíva) olajon kívül. Érdemes kipróbálni hántolatlan szezámmaggal is (DM-ben, bioboltokban kapható), így még gazdagabb íz, kissé rusztikus állagú pasztát kapunk.

tahini 2.jpg

Tahini

25 dkg szezámmag
kb. 1 dl olíva olaj

A szezámmagot sütőlapra teszem és 160 fokra előmelegített sütőben kb 10 perc alatt aranybarnára pirítom. Többször ránézek, megkeverm, nehogy megégjen. Kiveszem a sütőből, hagyom kihűlni, majd az olaj felével késes robotgépbe teszem és finomra őrlöm. Szükség szerint adok még hozzá olajat és addig járatom a gépet, amíg egészen finom krémet kapok. Üvegbe teszem, annyi olajat öntök rá, hogy ellepje és hűtőben tárolom.

Legutoljára a frissen készült tahinit sárgarépa-krémlevesbe tettem. Szerettük.

Sárgarépakrémleves tahinivel

sargarepsleves tahini 3.jpg

Recept

1 ek olíva olaj
1 ek vaj
60 dkg sárgarépa
1 póráhagyma fehér és halványzöld része
4 gerezd fokhagyma
1 l víz vagy zöldség alaplé
2 ágacska kakukkfű
1 tk római kömény
1/2 tk koriander
1 csipet cayenne bors
frissen őrölt fekete bors
1 tk só
1 dl tahini
1 ek frissen facsart citromlé

a tálaláshoz: sima é fekete szezámmag, szezámolaj

A koriandert és a római köményt száraz serpenyőben illatozásig pirítom, mozsárba teszem és finomra töröm. A sárgarépákat és a pórét megtisztítom, karikára vágom.

Egy közepes lábosban felhevítem az olajat és a vajat, rádobom a pórét, az összetört, megtisztított fokhagymagerezdeket, a kakukkfüvet és a többi fűszert. Közepes lángon 5 percig párolom, amíg a hagyma áttetsző lesz. Hozzáadom a sárgarépát, további 2-3 percig kevergetve puhítom, majd felöntöm vízzel és fedő alatt puhár párolom, idő közben sózom.

Amior a répa megpuhult, lehúzom a levest a tázről, hagyom egy kicsit kihűlni, majd turmixgépbe teszem és simára turmixolom. Ha kell utánaízesítem, sózom, borsozom. Hizzákeverem a tahinit és még egyszer leturmixolom. Belekeverem a citrom levét és azonnal tálalom, ha kell átmelegítem. Tálaláskor megszórom pirtított szezámmaggal és egy kevés szezámolajat locsolok rá.

sargarepaleves tahini 2.jpg

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -