Szociális fóbiára savanyúkáposztát!

Egy kutatás szerint a fermentált élelmiszerek csökkentik a szociális fóbia tüneteit a neuroticizmus vonást hordozóknál. Az ilyen személyiséggel rendelkezők változatos mértékben szoronganak vagy nem szoronganak, attól függően, hogyan nevelkedtek, milyen egyéb tulajdonságaik vannak, milyen körülmények között, hogyan élnek, sportolnak-e. És ahogy most kiderült, attól is függően, hogy esznek-e elég savanyú káposztát.

Szorongani mindenki szokott, én is, de azért nem mindegy, milyen helyzetekben és mennyit szorongunk. Bár bizonyos mértékű szorongás az egészséges személyiség velejárója, sőt, szükséges hozzá, azért nagyon sokat mégsem szeretnénk. Legalábbis én nem. A szorongásra való hajlam, tágabban a stresszre adott válasz jól befolyásolható pszichoterápiával, de életmódbeli tényezőkkel, például sporttal, meditációval is. Az újabb kutatások szerint pedig az sem mindegy, mit eszünk.

Egy kutatás szerint a fermentált élelmiszerek csökkentik a szociális fóbia tüneteit a neuroticizmus vonást hordozóknál. A kutatók olyan személyeket vizsgáltak, akik a neuroticizmus vonást örökölték: olyan személyiségstruktúrával rendelkeztek, ami hajlamosít szorongásra, nyugtalanságra és alacsony önértékelésre. Az ilyen személyiséggel rendelkezők változatos mértékben szoronganak vagy nem szoronganak, attól függően, hogyan nevelkedtek, milyen egyéb tulajdonságaik vannak, milyen körülmények között, hogyan élnek, sportolnak-e, stb. És ahogy most kiderült, attól is függően, hogy esznek-e elég savanyú káposztát. A kutatás szerint ugyanis a szociális fóbia kialakulását illetően védő hatást jelentett, ha a személy rendszeresen fogyasztott fermentált élelmiszereket: azok a neurotikusok, akik nem ettek ilyet, nagyobb eséllyel szenvedtek szociális fóbiától, mint akik ettek.

A szociális fóbia nem túl kellemes, ugyanakkor viszonylag gyakori probléma: húszból 1-2 ember érintett.

Ilyenkor az illető olyan helyzetekben szorong, ahol mások figyelhetik, és ez a szorongás gyakran testi tünetekkel is jár. Jellemzője a megszégyenüléstől, kudarctól való félelem, ami aránytalanul nagyobb, mint a helyzet megkövetelné. A testi tünetek között a heves szívdobogás mellett szerepelhet elpirulás, izzadás, kézremegés, ez pedig fokozza a szorongást, hiszen szegény szorongónk attól is félni kezd, hogy tüneteit mások is látják és még inkább megszégyenül. Van, aki társas összejöveteleken szorong inkább, van, aki akkor, ha mások előtt kell beszélni, és van, aki nem bírja, ha másokkal kell együtt enni. Vagy épp mindezek.

A dolog kulcsa a bélflóra lehet

A vizsgálatot vezető kutatók számára sem egészen pontosan világos, hogy miért pont a szociális fóbia kialakulását csökkentették a fermentált ételek, de azért van pár tippjük. Az utóbbi években ugyanis világossá vált, hogy az emberi bélben élő baktériumok összessége (a mikrobiom) képes befolyásolni többek között a szerotonin és a GABA nevű, agyi hírvivő anyag szintjét. Mind a szerotonin, mind a GABA kulcsszerepet játszik a hangulatszabályozásban és a szorongás szabályozásában – a szorongás gyógyszeres terápiája során erre a kettőre ható gyógyszereket szoktunk adni.

A jelenséget állatkísérletekben is vizsgálták: kiderült, hogy a bélflóra összetétele befolyásolja, hogy adott mértékű stressztől mennyire borulunk ki. Vagyis, mennyire borulnak ki az egerek. Az ilyen tanulmányok során többnyire csíramentes egerekkel kísérleteznek, vagyis olyanokkal, akiknek egyáltalán nincsenek bélbaktériumaik (mert gonosz kutatók kiirtották). A csíramentes egerek sokkal rosszabbul reagálnak a stresszre: ugyanakkora ijesztgetés erősebb stresszválaszt vált ki náluk, mint bélbacikkal rendelkező társaiknál. Ha az ijedős egereknek aztán Bifidobacterium és Lactobacillus törzseket adtak a kutatók, ez csökkentette náluk a túlzott stresszválaszt.

Fermentált élelmiszerek?

A fermentáció, hétköznapibb nevén erjedés kémiai folyamat, ahol valamilyen enzim hatására szerves anyag bomlik le. Az erjedési folyamathoz pedig mikroorganizmusok szükségesek: az erjedés típusától függően baktériumok vagy élesztőgombák. Ők indítják be az erjedést, vagyis az erjesztett ételben jelen vannak. Tehát minden bizonnyal arról van szó, hogy az erjesztett ételek jótékony baktériumai jó irányba alakítják az emberi bélflóra összetételét, amitől javul a szerotonin- és GABA anyagcsere az agyban is, és ettől leszünk kiegyensúlyozottabbak.

Hazánkban talán a legjellemzőbb ilyen ételek a fermentált tejtermékek: joghurt, kaukázusi kefir, valamint a fermentált savanyúságok: kovászos uborka, savanyú káposzta. Az idézett kutatásban is ebből a két nagy csoportból ettek sokat a részvevők, vagyis erjesztett tejtermékeket és/vagy savanyúságokat fogyasztottak. A távol-keleti konyha is többféle fermentált ínyencséget kínál: nekem a kimcsi a kedvencem (csípős, erjesztett retek-káposztasaláta), de részben erjesztéssel készül a misoleves és a szójaszósz is. Egészségesek, finomak, és még a szociális szorongást is csökkenthetik, mi kell még?

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -