Tökéletes sült libacomb 3 féleképpen

A tökéletes libecomb elkészítése mindenki nagy álma, mégse sikerül minden esetben úgy, ahogy szeretnénk. Néhány alapkövetelménynek kell csak megfelelni: a libasült legyen egyszerre omlós és ropogós, fűszeres és kellően sós, a dolog mégsem ennyire egyszerű. De mostantól az lesz! Három módszert is bemutatunk, hogy isteni libacombokkal tömhessétek meg a hasatokat.

Az előkészületek minden módszer esetén azonosak: a libacombokat megmossuk, szárazra töröljük, megvizsgáljuk és ha találunk pihéket, tokokat, eltávolítjuk őket. Ezután a bőrt éles késsel beirdaljuk, vigyázva, hogy a húsba ne vágjunk bele. Bőven sózzuk és borsozzuk a combokat, majd kezdődhet is a sütés.

A párolt/sült libacombok esetén az arányok: 1 combhoz 1/2 fej hagymát, 3 gerezd fokhagymát számoljunk.

1.Párolt-sült libacomb

Ez az a bizonyos hagyományos módszer. Titkai: sok hagyma, még több fokhagyma, zöldfűszerek, hosszú párolás és csak a végén pirítás. Teljesen mindegy, hogy mekkora mennyiséget készítünk, az eljárás mindig ugyanaz. A párolást, kisebb mennyiség esetén a tűzhelyen is végezhetjük, de ha nagy vendégseregre főzünk, akkor érdemes bevetni a sütőt.

Egy nagy serpenyőbe tesszük a felszeletelt hagymát és fokhagymát. Ráfektetjük a fűszerezett libacombokat, bőrös oldalukkal felfelé, majd felöntjük annyi vízzel, hogy félig ellepje. Lefedjük és közepes láng felett puhára pároljuk. Időnként ellenőrízzük, és pótoljuk a vizet, ha szükséges. A végén a hús, ha megszúrjuk, legyen vajpuha és a főzőlevét főjje el. A combokat fogyasztás előtt kevés zsíron pirítsuk le a bőrős oldalukon.

Sütőben készítve alufóliával letakarva pároljuk forró – 180 fokos – sütőben két órát a combokat, közben hústűvel ellenőrízzük, hogy elég puha-e. Amikor omlós, levesszük a fóliát és 180 fokon, hőlégkeveréssel, 20-25 perc alatt ropogósra sütjük.

2. Gőzsütőben sült libacomb

Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A hagymát felszeleteljük, a felét, a fokhagyma felével a tepsibe tesszük. A libacombokat fűszerezzük és a hagymára fektetjük, bőrös oldalával felfelé. A maradék hagymát és fokhagymát a húsra halmozzuk.

Gőzprogramon omlósra pároljuk kb. 2 óra alatt, hústűvel ellenőrízzük, hogy elég puha-e. Ha kész, félretoljuk róla a hagymát, és 180 fokon, hőlégkeveréssel kb. 20-25 perc alatt pirosra sütjük.

3. Konfitálás

(részletes cikk itt)

A konfitálás régen egyszerűen egy praktikus megoldás volt a szárnyasok tartósítására. A szányas 1-2 napnál nem bír több tárolást még akkor se, ha hűtőbe tesszük. A saját zsírjában, viszonylag alacsony hőfokon sütés során a hús omlós és puha lesz. Az így elkészített kacsa vagy liba saját zsírjában cserép- vagy üvegedényben eltéve akár hónapokig is eláll hűtés nékül.

Az előkészített combokat egy éjszakára száraz pácba tesszük. Másnap a sütőt 150 fokra előmelegítjük. Zsírt melegítünk egy nagy lábosban (amit be lehet tenni a sütőbe). A húsról leöntjük a levet, amit éjszaka engedett, letöröljük róla a fűszereket és bőrös oldalukkal lefelé óvatosan a meleg zsírba tesszük – fontos, hogy a zsírban teljesen elmerüljenek, ne legyen kilógó rész!

Az előmelegített sütőben fél órán át sütjük, majd visszavesszük a hőfokot 130-140 fokra és addig sütjük a húst, amíg teljesen megpuhul – 2 ,5-3 óra. A sütőből kivéve hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, majd kiszedjük a combokat. Azonnal fogyasztható.

Ha szeretnénk előre dogozni és eltenni a süt combokat: szűrőn át a zsírból egy keveset annak az edénynek az aljára öntünk, amiben tárolni fogjuk a húst. A hűtőbe tesszük, hogy a zsír megdermedjen, majd erre tesszük a combokat. Rászűrjük  a maradék zsírt, hogy teljesen ellepje a húst és hűvös helyen tároljuk. Fogyasztás előtt a zsírt lekaparjuk a combokról és sütőben vagy serpenyőben átmelegítjük.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -