Kimaxolni a superfoodot: a táplálkozási mezoterápia belülről

2019 nagy táplálkozási slágere lehet a mesodosing néven elhíresült új trend, ami annyira friss, hogy még rendes magyar neve sincs. Ez persze nem jelenti azt, hogy teljesen ismeretlen, hiszen bizonyos részeit már évek óta használjuk. Összefoglaljuk, amit tudni érdemes róla.

A „meso”, magyarosan inkább „mezo” hatóanyagok azok az aktív összetevők, amelyek a szuperkajának kikiáltott ételek belsejében a jótékony hatásért felelősek. Innen a név is, a meso, ami görögül középsőt jelent, és szépen rímel a bőrápolási mezoterápiára.

A táplálkozási mezoterápia lényege, hogy a szuperkajákban található aktív összetevőket a lehető leghatékonyabb módon vigyük be a szervezetbe, így fokozva a hatást. És mivel elég nehéz naponta több kilónyi zöld leveles zöldséget vagy bogyós gyümölcsöt megenni, hát bizony néha konkrétan táplálék kiegészítőkről van szó. Na de nézzük a szupersztárok toplistáját, mi mire jó.

Berberin

A főleg sóskaborbolyában és szárított aranygyökérben megtalálható hatóanyagnak komoly fertőzésgátló, antibakteriális és gombaellenes hatást tulajdonítanak. Ráadásul számos forrás szerint segít megregulázni a vércukor- és a koleszterolszintet is. Jellemző előfordulási helyei miatt a berberin tényleg leginkább mesterséges formában elérhető, használata előtt javasolt orvossal egyeztetni, mert bizonyos gyógyszerekkel együtt fogyasztva gondokat okozhat.

Kurkumin

Magyarul a hatóanyag és az élelmiszer neve majdnem ugyanaz, míg angolul magát a kurkumát  turmericnek nevezik, de a lényeg, hogy ez aztán tényleg csak jót tud tenni. Növeli az immunrendszer ellenálló képességét, szebb lesz tőle a bőrünk, és egy nemrég megjelent Nature-tanulmány szerint jobb gyulladáscsökkentő, mint az aszpirin. Tudjuk még fokozni: bizonyos jelek arra mutatnak, hogy segíthet a depresszió és az Alzheimer elleni harcban is. A fűszerpor kurkumintartalma 3 százalékos, a kutatásokban használt 1 grammnyi tiszta kurkuminhoz tehát 33 gramm kurkuma kell, ami jó két evőkanálnyi fűszer. Egy jó indiai curryben persze elfér ennyi, de nem ehetjük mindennap. Tipp: fekete bors hozzáadásával a felszívódás hatékonysága 2000 százalékkal megnő. És persze mindig ott vannak a táplálékkiegészítők is.

Antocianin

A jellemzően különböző áfonyákban, az acai bogyóban és a fekete rizsben megtalálható antocianinmolekulák az élelmiszerek sötét vöröses-kékes színe mellett biztosítják az ereink védelmét, javítják a szénhidrát-anyagcserénket és védenek az agyi funkciók romlása ellen. Egyébként a cseresznye, az eper és még a padlizsán héja is tartalmazza, szóval elég sok helyről beszerezhetjük. Az agyfunkciókkal kapcsolatos eredmények egyelőre csak patkányokkal folytatott kutatásokból származnak, de az érrendszerre gyakorolt pozitív hatásokat már klinikai vizsgálatokkal is igazolták. A kutatók által használt 80–450 grammos antocianinadagot meglepő módon már egy nagyobb kosár áfonyából vagy jó babgulyásból összeszedhetjük (400 mg). Mert hogy a bab is játszik, elképesztő, nem?

EGCg

Epigallokatekin-gallát. A táplálékkiegészítők piacán talán az egyik legismertebb molekula, amit rengetegen fogyasztanak a zöldtea-kapszulákban. Még ha a rövidítést nem is ismerik. Az öregedésgátló antioxidáns szabályozza a vércukorszintet, és az emésztésnek is jót tehet. Az ajánlott bevitel 270–600 mg között van, de 800 milligrammnál többet nem célszerű megenni belőle, úgyhogy meg kell szépen nézni a doboz apró betűs részét is. Egyliternyi valódi zöld teában 300 mg hatóanyag található, úgyhogy azzal biztosan nem lövünk mellé, ha megiszunk napi egy-két csészével.

Likopin

Mindig mondjuk, hogy a színek számítanak, és bizony a likopin megint csak ezt bizonyítja, hiszen ez felelős a paradicsom vörös színéért. Is. Mert ez az antioxidáns az előzőekhez hasonlóan jót tesz a bőrnek, csökkenti a megfázásra való hajlamot. Illetve a napsütés okozta károkat is segít helyreállítani, valamint a jófajta koleszterol termelését fokozza a szervezetben. Legmagasabb koncentrációban a szárított paradicsomban található. De a rózsaszín grépfrút és a görögdinnye is segíthet a bevitelben. A napi ajánlott 8–21 mg-nyi mennyiséget már 30 deka paradicsom elfogyasztásával megoldhatjuk. De egy aszalt paradicsomos pesto a napi szendvicsben csak tovább turbózza mindezt.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -