Asztalon a felelősség – Mértékletes karácsony, cselekvő szeretet

Hogy évente hány millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik csak Európában, szinte felfoghatatlan (csak az Európai Unióban kb. 90 millió tonna), de talán ennél is fontosabb adat, hogy a legtöbb élelmiszer-hulladékot bizony a háztartások termelik. Az egy főre jutó adatok ijesztőek, annak fényében különösképpen, hogy míg mi tonnaszám dobunk a szemétbe ételt, addig máshol sem kielégítő mennyiségű, sem kielégítő minőségű élelem nem kerül milliók elé, tiszta ivóvíz végképp.

A vészharangok kongatásán már réges-rég túl vagyunk. A saját háztartásunkban, a saját otthonunkban azonban nagyon is sokat tehetünk, hiszen látjuk: rengeteg minden éppen itt dől el. Hogy mit számít pusztán a mi konyhánk? Globális szinten jelent-e valamit, ha mi odafigyelünk? Szorozzuk csak fel a saját élelmiszerhulladék-termelésünket, és máris a cikket indító számokig érünk.
Tényleg sokat jelentenek a saját környezetkímélő megoldásaink és felelős háztartásvezetésünk, karácsony közeledtével különösen. Hét egyszerű tipp, amelyekből hamar rutin lehet:

1. Legyen bevásárlólistánk, és ne az aktuális hangulatunk szerint vásároljunk össze mindent. Bár évek óta a nagybevásárlásokra esküszünk, érdemes inkább többször kevesebbet venni.

2. Ne pazaroljunk. Igyekezzünk annyit vásárolni, pláne annyit főzni, amennyi el is fogy. Ami nem fogy el, fagyasszuk le, gondoljuk újra, illetve nézzünk utána, hogy amit nem fogunk már felhasználni, hol tudjuk a lakóhelyünkön leadni, adományként hol tudják hasznát venni.

3. Az ünnepek közeledtével még bőven van idő és lehetőség egy kevésbé pazarló karácsonyi-vendégváró menü összeállítására. A hihetetlen mennyiségek és a lehetetlen vállalások helyett a meghittség, a mértékletesség az asztalon is legyen fő szempont.

4. Legyenek szezonálisak és lehetőleg helyiek az alapanyagok karácsonykor is, ne akarjunk mindenáron a világ másik végéről idehordott (hajón érlelt és permetezett, több ezer kilométerre kifogott, levágott stb.) hozzávalókkal dolgozni. Keressük a helyi termelőket, és vásároljunk többet piacon.

5. Lassítsunk, és együnk kevesebbet. Karácsonykor sokan szinte kötelességünknek érezzük, hogy napokig degeszre együk magunkat – szinte minden étkezésnek a bőségről (a pazarlásról) kell szólnia. Fogyasszunk kisebb adagokat, viszont együnk figyelmesebben, lassabban.

6. Vásároljunk és fogyasszunk kevesebb húst – iktassunk be fix húsmentes napot vagy húsmentes főétkezéseket. A legjelentősebb mértékben a bárány- és a marhahús előállítása terheli a környezetet, de a sajtok előállítása is dobogós.

7. A tartós élelmiszernek különösen jó hasznát veszi rengeteg szervezet ez idő tájt, amelyek eljuttatják oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. Nézzünk körül a kamrában, túrjunk a polcok mélyére, és ha tehetjük, segítsünk idén is: keksz, száraz tészta, kávé, tea, konzervek, liszt vagy egy-egy üveg finom házi lekvár… Okozzunk velük örömet.

Tudatos vásárlással mi is segíthetünk. Akik Mastercard® kártyájukkal vásároltak a Líra könyvesboltokban, ingyen étkezéshez segítettek egy rászoruló gyermeket. Novemberben a Líra könyvesboltokban, minden egyes Mastercard® kártyával történő vásárlás után egy iskolai étkezés összegét adományozzák a World Food Programme javára.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -