Bodzalimonádé cukor nélkül

Az édes íz ösztönös és örömteli élvezete az anyatejre adott első nagy igenünk születésünkkor. Ez a reakciónk ugyan a gyerekkorból kinőve fokozatosan csökken, de lássuk be: sokunknál azért tartósan megmarad. Emiatt nem a véletlen, hogy az egyre táguló élelmiszerpalettán folyamatosan nő a cukrok és az azokat kiváltó cukorpótlók választéka is, amelyekkel együtt változnak, fejlődnek a receptek hozzávalói is. Ma már akkora a kínálat, hogy ha éppen nincs a kezünk ügyében például egy marék Nyugat-Afrikából származó, miraculinnal telt csodabogyó (Synsepalumdulcificum), amely az ízlelőbimbóinkat becsapva az erősen savanyú ízek ellenére is az édes íz érzetét közvetíti agyunk felé, a döntésnek, hogy mit mivel és milyen mennyiségben tegyünk édesebbé, csupán az ízlésünk, a kíváncsiságunk és az anyagi lehetőségeink szabnak határt. Ezért bízzuk az édesítést rátok.

Hozzávalók:

2 liter forrás-, szűrt vagy szénsavmentes ásványvíz

20 db bodzavirágernyő

5–7 db tisztított kezeletlen citrom

 

Elkészítés:

A hajnaltól a koradélelőtti órákig begyűjtött bodzaernyőket a konyhába szállítás idejére papírdobozba vagy papírzsákba tegyük, mert a virágok érzékenyek, hamar befüllednek, aminek az az eredménye, hogy akár egy óra alatt is fuldoklani kezdenek, a friss citromos illat elvész, az értékes alapanyag erjedésnek indul. Éppen ezért a szörpkészítést a szüret után lehetőleg azonnal kezdjük el.

A friss és tiszta bodzavirágokat egy nagyobb lábasba tesszük, és felöntjük a vízzel. Hozzákeverjük a felkarikázott citromokat, és lefedve minimum 36 órán át hagyjuk, hogy összeérjenek. A keveréket szűrőn vagy vékony textilen átszűrjük, majd felforraljuk.

Amikor kihűlt, jégkockatartóba öntjük, és felhasználásig a mélyhűtőben tartjuk. 2-3 jégkockányi mennyiséget felöntünk kb. 2,5 dl vízzel, és ha szükségesnek érezzük, ízlés szerint édesítjük mézzel, cukorral vagy egyéb alternatív édesítőszerrel.

 

 

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -