Egy vadgomba szezon nélkül

Nyáron és ősszel terem az egyik kedvenc fűszerem, a sötét trombitagomba, amelynek ráadásul a konyhában nincs szezonja, mert szárítva használjuk.

Fűszergombák és trombiták

Bár a rendszertan nem ismer olyan halmazt, hogy fűszergombák, a gasztronómia szerencsére igen, az egyik legjobb ár-érték arányú, hazánkban is termő fűszergomba a sötét trombitagomba (Craterellus cornucopioides). A sötét trombita ráadásul nemcsak elviseli, hanem kifejezetten igényli a szárítást. Értékes aromái kiszárítva jönnek elő igazán, ezért a vadon termő gombákra szélsőségesen jellemző szezonalitás a trombita felhasználásakor egyáltalán nem köti a kezünket.

Szezon nincs, hús van

Vadon termő gombák felhasználásakor örök érvényű szabály, hogy a velük azonos területen és időszakban termő zöldségek, gyümölcsök általában harmonizálnak velük. Ezzel a sötét trombita nem törődik, teljesen más irányba érdemes vele elindulni. Nem véletlenül kapta angolul a „szegény ember szarvasgombája” csúfnevet, az íze némileg hasonlít a szarvasgombák erőteljes, nehéz aromáira, némi citrushéjra emlékeztető frissességgel bonyolítva. Bódító, imádom, az egyik kedvenc gombám. Az ízlése is hasonló, mint a szarvasgombának, felhasználásakor a főszabály, hogy bőségesen adagoljuk mellé a zsiradékot, mert az emeli ki ízét. A sertészsír, a tejszín és a tojás mind rendkívül jól illenek hozzá.

A sötét trombita és világos barátai

Mivel fűszer, nem kell új ételeket kitalálnunk neki, elég, ha már bevált fogásokat ízesítünk vele. Például egyszerű rizottót, paprikás krumplit (így nem is kell bele kolbász vagy virsli), tejszínes rakott burgonyát vagy egy egyszerű tejszínes tésztát kevés parmezánnal megszórva. Ízesíthetjük vele a töltött csirke töltelékét, és a húslevesbe is dobhatunk belőle pár darabot.

Különösen jól megy a belsőségekhez, egy csülkös pacal, májpástétom vagy rakott sertésfej, borjúláb mind ízesíthető vele. A kakukkfűvel is jól párosítható, így a húsos ételeket azzal is fűszerezhetjük a trombita mellett.

Talán a citrusossága miatt, de gombáktól szokatlan módon halakhoz is felhasználhatjuk, tőkehallal, fogassal, tintahallal is szenzációsan finom, ráadásul remekül megy a citromhoz, a citromhéjhoz és a sóban eltett citromhoz is, ami a halakhoz szintén csodás párosítás.

Próbáld ki ebben a pástétomban.

Felhasználása

A szárított trombitát – és minden más gombaszárítmányt – alapos mosás után 2–4 órára vízbe áztatjuk. A később hosszan, bő folyadékban (például leves, pörkölt) készülő szárítmányt elég rövidebb ideig, a rizottóba, pástétomba felhasználtakat érdemes akár 6 órán át a hűtőszekrényben, hideg vízben áztatni.

A trombitagomba fűszer, adagonként pár gramm szárítmánynál nem kell többet számolni – ha frisshez jutunk, felhasználás előtt a tűző napon érdemes kiszárítani, hogy koncentráltabb ízekhez jussunk.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -