Jó légzés, jó konyha

Tudjuk irányítani, márpedig ezzel sok mindent befolyásolhatunk: nyugodtabbak, koncentráltabbak tudunk lenni, és az ízekkel, illatokkal való kapcsolatunk is elmélyül. Szóval: levegőt!

Kezdjük egy gyakorlattal: az orrodon keresztül végy egy mély levegőt, töltsd meg az egész mellkasodat, aztán a szádon keresztül lassan, hosszan fújd ki. Nem volt nehéz, ugye? Nos, bármennyire is egyszerűnek tűnik, mégis az ember az egyetlen faj a Földön, amely képes a lélegzete akaratlagos módosítására. Mármint persze elvileg, mert a gyakorlatban sajnos mi is túlságosan keveset használjuk ezt a képességet.

Segít lelazulni, koncentrálni

Az állatokkal közös tulajdonságunk, hogy alvás közben, illetve nyugodt, kellemes helyzetekben lelassul a lélegzetünk, míg stressz hatására felgyorsul. Esetleg vissza is tartjuk. Márpedig stresszből van elég. A folyamat azonban nem csak egy irányba működik. Ha a lélegzetvételre fókuszálva tudatosan befolyásoljuk annak ritmusát és helyét, azonnali és egyértelmű hatással lehetünk a testünkre és a viselkedésünkre.

Nem mintha ez olyan hatalmas újdonság lenne, hiszen többek közt erre épül a jóga évezredes gyakorlata, de kínai tao és az ókori görögök is nagy jelentőséget tulajdonítottak a légzésnek. Jóval később, az 1920-as években egy német pszichiáter, Johannes Heinrich Schultz kezdte el a levegővételt a test befolyásolására használni autogén tréning nevű programjában.

Persze a jógikhoz hasonlóan Schultz is leginkább csak a tapasztalataira támaszkodhatott, a légzéssel kapcsolatos valódi tudományos áttörést az agy működését belülről vizsgáló berendezések hozták el. A tudósok ezek segítségével már egészen konkrétan be tudták bizonyítani, hogy a levegővétel módosítása megváltoztatja az agyat és ezen keresztül az érzeteinket.

Megfelelő légzéssel ezért számos betegség tünetei enyhíthetők vagy akár megszüntethetők. Például a stressz hatására hirtelen súlyosbodó légzőszervi problémák – mint az asztma vagy az allergia – esetén igen jó eredményeket értek el. Nehezített légzés esetén ugyanis az agy magától sajnos inkább pánik üzemmódba kapcsol, amitől a légzés még inkább felgyorsul, és felületessé válik, míg tudatos technikákkal ez a folyamat megállítható. Hasonló módon képesek pusztán légzéssel megelőzni a pánikrohamok kialakulását, de depresszió, kényszeres viselkedések és szorongás esetén is komoly sikereket tud felmutatni a módszer.

Az utóbbi években egyre népszerűbb (bár közben sokszor kritizált) mindfulness egyik legfontosabb eszköze szintén a légzés, de ez végül is nem meglepő, hiszen a módszert kifejlesztői a jóga és a meditáció ősi hagyományaira alapozták.

Bár az egyes légzéstechnikák eltérhetnek egymástól abban, hogy pontosan milyen lépéseket javasolnak, hogyan használják a hasi és a mellkasi légzést, az orrot, a szájat, ám abban szinte mind megegyezik, hogy koncentrációt és lelassulást ír elő.

Jó étel, nyugodt szakács

De hogy jön a légzés a főzéshez és az evéshez? Nagyon is természetesen. A légzés alapvető fontosságú a szaglás és az ízlelés szempontjából, levegővétel nem igazán működnek. A tudatos légzés elsajátításának pedig egyik első lépése lehet, hogy rendszeresen szaglásterápiát tartunk magunknak. Csakis természetes illatokkal, márpedig ennek egyik legjobb terepe a konyha. Bár étteremben, vendégségben udvariatlanságnak tűnhet alaposan megszagolni az elénk tett ételt, italt, otthon nyugodtan rászánhatjuk az időt. Érdemes rászokni, hogy mielőtt nekilátunk a kávénak, teának, többször egymás után lassan beszívjuk az illatát, akár a szemünket is becsukhatjuk közben. Az illat élvezete mellett fókuszáljunk a levegő útjára a testben, ahogy végigáramlik az orron, lejut a tüdőbe, majd vissza az orron vagy a szájon át.

Sütés-főzés közben, amikor elkezdjük felvágni, kinyitni, összekeverni a hozzávalókat, szintén érdemes külön-külön mindenre egy kis időt szánni. Nyilván a kedd esti vacsora főzése közben, amikor X darab éhes családtag várja az ételt, nem biztos, hogy a hosszas szagolgatás valóban csökkenti a stressz-szintünket. Amikor azonban kicsit több időnk van, gyakoroljunk. Akár be lehet tenni a táskánkba, a zsebünkbe egy pár levél friss bazsalikomot, néhány ág rozmaringot, egy-két szem szegfűszeget, és napközben eltölteni vele pár percet csak az illatra és a légzésre fókuszálva. A mindfulnesstanfolyamon is ehhez hasonló gyakorlatokkal kezdődik a ráhangolódás, tehát a konyha tulajdonképpen az első lépés lehet a gyógyító légzés elsajátítása irányába.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -