Mi a baj a karácsonyfával?

Idén minden eddiginél hangosabbá vált az élő fa vagy műfenyő vita, ami valójában jó dolog, hiszen azt jelenti, hogy egyre többen gondolkodnak el vásárlás előtt, mi a helyes választás. A legmegfelelőbb döntést viszont nem sokan fogják szeretni.

A karácsonyfa olyasmi, mint a foci: kevesen értenek hozzá, de véleménye szinte mindenkinek van róla. Szerencsére valójában nincs min vitatkozni, a tökéletesen szubjektív, ízlésbeli kérdéseket félretéve ugyanis szigorúan tudományos érvekre támaszkodhatunk.

Az életciklus elemzések figyelembe vesznek minden lehetséges szempontot a szépségen kívül. Megvizsgálják a termék létrehozása és használata során milyen alapanyagokat használnak fel, milyen szennyezés jön létre, hogyan jut el a vásárlóhoz és ez a szállítás milyen hatással van a környezetre. Az eredményt az is jelentősen befolyásolja, hogyan viselkedik a termék használat után, hulladékként milyen módon lehet feldolgozni.

Egy független kanadai környezeti ügynökség jelentése alapján a vitát nyugodtan be lehet fejezni, a válasz nem kétséges. A műanyagból készült fenyőfa és a valódi, élő fák közül egyértelműen az igazi fenyőfa jelent kisebb terhelést a világ számára.

Egy élő fenyőfát a vásárlók döntő többsége csak egyszer használ fel, a földlabdás fák túlélését biztosítani ugyanis nem könnyű. Magyarországon csak telepített fát árulnak, nem őshonos, a természetes erdő részeként létező karácsonyfát vehetünk a piacokon, ezért nem károsul az élővilág. Viszont növekedése során minden fenyőfa 10-16 széndioxidot köt meg és még munkahelyet is teremt az ezzel foglalkozó megyékben.

Munkahelyet értelemszerűen a műfenyő gyártása is létrehoz, csak nem Magyarországon, de még csak nem is Európában. Természetesen Kínában gyártják a műfenyők nagy részét, az pedig elég messze van, így a gyártásból származó szennyezéshez még hozzájön a szállítás is. Egy műfenyőt átlagosan 6 évig használnak, pedig 20 évre van szükség, hogy egyensúlyba kerüljön a vágott fenyő környezeti terhelésével.

Bármelyik mellett is döntesz, mindig lehet csökkenteni a negatív hatásokat. Ha élő fát szeretnél, vásárolj lehetőleg magyar terméket és ne autózz csak emiatt. Most már biciklis futár szállítással is rendelhetsz fenyőfát, sőt, létezik a termelővel közvetlen kapcsolat alapján, csak a kedvedért kivágott fa opciója is.

Ha műfenyőt akarsz inkább, arra figyelj, hogy ne PVC-ből, hanem polietilénből készüljön, mert a PVC-ből készült termék gyártása során mérgező anyagokat, köztük ólmot is használhatnak. Az ólom pedig a használat során a lakás levegőjébe is kerülhet és a hulladékkezelés során is külön elbánást igényel. Keresd a PE jelzést a terméken! És persze próbálj olyat találni, amit nem Kínában gyártottak. Illetve használd minél tovább, hogy ne csak neked érje meg, hanem a környezetnek is.

Az egyetlen valóban helyes döntés azonban az, ha nem veszel sem élő, sem műfenyőt. Mostanra megdöbbentő mennyiségű és minőségű, akár házilag is elkészíthető opció létezik, ami tökéletesen tudja helyettesíteni a karácsonyfát. Minél többen döntenek így, annál több karácsonyt lesz alkalmunk megünnepelni a jövőben.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -