5+1 gyümölcskenyér a nagyvilágból

Világ püspökkenyerei, ide gyertek! Mielőtt elkezdtük a kutatást, nem is tudtuk, milyen sokféle püspök-, talán inkább gyümölcskenyér van a világon. Kultúránként változó a karácsonyi sütemények összetétele, de valami közös bennük: az aszalt vagy kandírozott gyümölcs. Íme öt püspökkenyér és egy ráadás, amelyben van egy kis csavar.

Püspökkenyér

Ez a magyar verzió, de ne gondoljuk, hogy magányos. Hasonló készül a környező országokban, sőt még az Egyesült Államokban is. A lényeg a téliesített gyümölcsök, vagyis aszalványok, kandírozott citrusok és a ma már karácsonyinak mondott fűszerek: szegfűszeg, fahéj, szerecsendió, gyömbér.

Hozzávalók 6–8 személyre:
12 dkg vaj + 2 dkg a formához
12 dkg liszt + 2 dkg a formához
6 nagyobb tojásfehérje
csipetnyi só
12 dkg cukor
15 dkg aszalt gyümölcs, vegyesen (kandírozott citrushéjak, aszalt barack, mazsola, aszalt áfonya, durvára vágva)
5 dkg étcsokoládé, durvára vágva
5 dkg dió
1 citrom reszelt héja
1 teáskanál vaníliakivonat
20 dkg étcsokoládé

Elkészítés:

1. Előmelegítjük a sütőt 170 fokra, és kibélelünk egy őzgerincformát. Kikenjük a vajjal, és ki is lisztezzük. Egy kis lábasban alacsony lángon felolvasztjuk a vajat, de nem kell, hogy forró legyen, elég, ha éppen megolvad. Felhasználásig félretesszük.
2. Elkezdjük habbá verni a fehérjéket: a robotgép táljába egy csipet sóval beletesszük a hideg tojásfehérjéket, és amikor már puha habot kapunk, fokozatosan hozzáadjuk a cukrot. Addig verjük, amíg selymes fényű, kemény hab nem lesz (az ujjunk között elkenve már nem érezzük benne a cukrot). Ekkor rászitáljuk a lisztet, hozzáadunk a pici liszttel elkevert aszalt gyümölcsöket és a csokoládét, a citromhéjat, a diót, valamint a vaníliakivonatot, végül a kihűlt vajat. Egy spatulával összeforgatjuk.
3. Az előkészített formába öntjük, és 45 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. Végül a csokoládé kétharmadát megolvasztjuk, belekeverjük a maradék egyharmadot, és addig keverjük, amíg elolvad benne, és temperálódik. Bevonjuk vele a püspökkenyeret.

Stollen

Ez a német–osztrák, élesztős tésztából készült karácsonyi sütemény annyi verzióban készül, hogy nehéz lenne megszámolni. Mint a listánkon szereplő összes többinek, ennek is a gyümölcs a lényege, viszont egyedül ez a sütemény büszkélkedhet élesztővel. Semmiképpen ne riadj meg tőle, gyakorlatilag ezt is csak össze kell keverni. A marcipános változat talán kicsit trükkösebb, de ha akarod, ki is hagyhatod belőle.

Hozzávalók 16 személyre:
2 cl rum
10 dkg szeletelt mandula
10 dkg mazsola
10 dkg aszalt sárgabarack felaprítva
10 dkg kandírozott citrushéj
5 dkg aszalt áfonya
5 dkg élesztő
1,3 l langyos tej
8 dkg cukor
50 dkg liszt
20 dkg olvasztott vaj
1 teáskanál vaníliakivonat
2 tojássárgája
1 citrom reszelt héja
1 teáskanál őrölt fahéj
csipet őrölt szegfűszeg
1-2 teáskanál őrölt kardamom
csipetnyi őrölt szerecsendió
csipetnyi só
20 dkg marcipán
A tálaláshoz:
5 dkg olvasztott vaj
porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

1. Összekeverjük a mandulát, a mazsolát, a sárgabarackot, a citrushéjat és az áfonyát, majd leöntjük a rummal, és félretesszük állni. Felfuttatjuk az élesztőt a langyos tejben egy csipet cukorral. Egy tálban összekeverjük a lisztet, az olvasztott vajat, a maradék cukrot, a vaníliakivonatot, a tojássárgáját, a citromhéjat, a fűszereket és egy csipet sót. Ha az élesztő már felfutott, vagyis habos, hozzáöntjük a keverékhez, alaposan összekeverjük, majd egy dagasztókarral felszerelt robotgépben addig dagasztjuk, amíg sima, selymes tésztát nem kapunk. Langyos helyen 1 órát kelesztjük. Beledolgozzuk a rumos gyümölcsöket, és további 40 percet kelesztjük.
2. A marcipánt rúddá formáljuk. A tésztát kissé kinyújtjuk, és a közepére fektetjük a marcipánrudat, majd ráhajtogatjuk a tésztát úgy, hogy végül kenyérformát kapjunk – kenyérsütőformában is süthetjük. Sütőpapírral bélelt tepsire – vagy a formába – tesszük, és újra kelni hagyjuk 15 percet. Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra.
3. Nagyjából 45 perc alatt készre sütjük. Akkor jó, ha a külseje kissé megpirult. A sütőből kivéve megkenjük az olvasztott vajjal, és vastagon megszórjuk a porcukorral. Ha teljesen kihűlt, tálalhatjuk. Alaposan becsomagolva pedig akár 3 hétig is eláll.

Christmaspudding

A christmaspudding, vagyis az angolok karácsonyi pudingja érdekes szerzet. Egyrészt elég ijesztő tud lenni a sok hozzávaló (köztük a faggyú), másrészt pedig jót tesz neki, ha akár egy hónappal előbb elkészítjük – ki hallott már ilyet? Pedig sem a sok hozzávaló, sem a sok idő nem ügy, hiszen mindent csak össze kell keverni, és az alkohol, valamint a sok cukor nemhogy eltartja – akár két évig is! –,de meg is érleli, jobbá teszi a pudingot. A faggyú pedig értékes hozzávaló, lassan olvadó zsír, ezért jót tesz a puding állagának, Hentesnél be lehet szerezni, de helyettesíthető vajjal, ha nagyon muszáj. Alább a recept – egyszer ki kell próbálni!

4 személyre (egy 1½ literes pudingformához):
17½ dkg mazsola
17½ dkg aszalt ribizli vagy aszalt áfonya
7½ dkg aszalt füge, durvára vágva
6 dkg cukrozott citrushéj, vegyesen
5 dkg aszalt sárgabarack
4 dkg konyakban eltett meggy vagy marasca cseresznye, félbevágva
1 dl brandy vagy konyak
5 dkg szirupban eltett gyömbér + 1 evőkanál a szirupból (helyettesíthető kandírozott gyömbérrel, szirup nélkül)
1 alma vagy birsalma, lereszelve
1 narancs reszelt héja és leve
3 kissé felvert tojás
13 dkg apróra vágott marhafaggyú vagy fagyasztott, reszelt vaj
17½ dkg muscovado (sötétbarna) cukor
12 dkg zsemlemorzsa
9 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
csipetnyi só
1 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék
vaj vagy zsír a formához

Elkészítés:

1. Beáztatjuk a mazsolát, az aszalt ribizlit, a fügét, a citrushéjakat, a barackot és a meggyet a brandybe egy éjszakára. Néha megkeverjük, hogy minden alaposan be tudja szívni az alkoholt. Másnap egy nagy tálban elkeverjük a gyömbért, a szirupot, ha van, az almát vagy birsalmát, a narancshéjat és levet, a tojásokat, a faggyút, a cukrot, a zsemlemorzsát, a lisztet, a sütőport, a sót és a fűszerkeveréket, majd hozzáadjuk a beáztatott gyümölcsöket is.
2. Kivajazzuk a formát (használhatunk egy üvegtálat is), majd belekaparjuk a masszát. Ilyenkor az angolok régi pénzérméket is elrejtenek a pudingban, ami szerencsét hoz annak, aki megtalálja. Kivágunk egy nagyobb kört sütőpapírból, mint a forma teteje, és a massza tetejére nyomkodjuk. Szorosan letakarjuk alufóliával, és egy akkora lábasba tesszük, amekkorában nem ér le az alja a kb. 3 ujjnyi vízbe, ami fölött gőzölni fogjuk.
3. 4 órán keresztül gőzöljük, közben ellenőrizzük, hogy nem forrt-e el a víz. Hagyjuk a gőz fölött kihűlni, majd levesszük róla a fóliát és a sütőpapírt, és alaposan becsomagoljuk műanyag fóliába. Hűvös, száraz helyen tároljuk karácsonyig. Időnként meglocsolhatjuk egy ujjnyi brandyvel, jót tesz neki. Karácsony napján gőzöljük újabb 3 órát, és melegen tálaljuk. Az asztalon pedig akár egy kevés brandyt rálocsolva meg is gyújthatjuk.

Panforte

A panforte az olaszok püspökkenyere: nem is kenyér, inkább gyümölcsös torta (de ki akar olaszokkal vitatkozni?), fűszeres, ropogós, nem túl édes, mézes. Karácsony táján délutáni kávé mellé tökéletes. Nem bonyolult összeütni, de egy cukorhőmérő jól jön hozzá. Persze panfortéből is többféle van, mi most ezt a kakaós verziót mutatjuk meg, mert talán ez a legizgalmasabb, ráadásul a Nutellára emlékeztet, ha sok mogyoróval készül. A Nutella pedig mindig nyerő…

Hozzávalók 16 személyre (16 szelet):
vaj a forma kikenéséhez
2,5 dkg holland kakaópor + a formába
15 dkg pirított mag (mogyoró, dió, mandula is lehet vegyesen)
5 dkg liszt
18 dkg kandírozott citrushéj, durvára vágva
1 evőkanál őrölt fahéj
2 teáskanál őrölt gyömbér
1½ teáskanál őrölt fekete bors
csipetnyi őrölt szerecsendió
½ teáskanál őrölt csili (vagy ízlés szerint)
5 dkg étcsokoládé (lehet tejcsokoládé is, vagy vegyesen), durvára vágva
10 dkg cukor
10 dkg méz
a tálaláshoz porcukor

Elkészítés:

1. Melegítsük elő a sütőt 160 fokra.Kenjünk ki egy 18 cm átmérőjű, csatos formát vajjal, és szórjuk meg kakaóporral, hogy mindenhová tapadjon. A forma aljába vágjunk ki egy köralakú sütőpapírt.Egy nagyobb fémtálban összekeverjük a kakaót, a magokat, a lisztet, a kandírozott citrushéjat, a fahéjat, gyömbért, a borsot, a szerecsendiót és csilit.
2. A csokoládét gőz fölött vagy mikrohullámú sütőben megolvasztjuk,és félretesszük hűlni.A mézet és a cukrot összekeverjük egy kis lábasban, és addig melegítjük, amíg a cukor felolvad benne. Ezt a forró cukros mézet a magos keverékhez öntjük az olvasztott csokival együtt, és alaposan elkeverjük. Az előkészített formába simítjuk – először spatulával, majd ha lehűlt, nedves kézzel.35 percig sütjük, hogy a közepe még kissé rezgős legyen, de érintésre már nem ragadós. 15 percig rácson hűtjük, majd körbevágjuk az oldalánál, és óvatosan kiemeljük a formából. Így hagyjuk teljesen kihűlni. Csak akkor vegyük le a csatos forma alját és a sütőpapírt, ha teljesen kihűlt.
3. Szórjuk meg porcukorral, nyomkodjuk is kicsit bele, és tálaljuk. Akár hónapokig is eláll alaposan becsomagolva, a méz és a cukor remekül tartósítja.

PioQuinto

Vagyis V. Pius, akiről ez a nicaraguai karácsonyi süteményt elnevezték. A kevert tésztából készült tortát (marquesote, milyen elegáns, miközben egyszerűen csak tortát jelent) rummal vagy rumos sziruppal (sopaborracha, azaz részeges leves) locsolják meg, majd fehér krémmel borítják (manjar, ami különleges finomságot is jelent, nem csak tejalapú krémet), amit aztán még mazsolával, aszalt szilvával és fahéjjal is megszórnak. Nagyon gazdag karácsonyi sütemény, és bár a felsorolásunkban ez az egyetlen krémes „püspökkenyér”, hozza a karácsonyi ízeket, és aki elkészíti, nem fog csalódni.

Hozzávalók 12 személyre:

A marquesote tortához:
puha vaj a kikenéshez
12 dkg kukoricadara
15 dkg átszitált liszt
4 teáskanál sütőpor
2 teáskanál cukrozatlan kakaópor
½ teáskanál őrölt fahéj
6 tojás, szétválasztva
csipetnyi só
30 dkg cukor
1¼ dl tej
2 teáskanál vaníliakivonat

A sopaborracha sziruphoz:
1¼ liter víz
60 dkg cukor
4 fahéj rúd
1 teáskanál egész szegfűszeg
1 citrom héja
2½ dl arany rum (a rumesszencia nem jó)
8 dkg mazsola
12 szem aszalt szilva

A manjar krémhez:
1 liter tej
2 fahéjrúd
20 dkg cukor
2 evőkanál kukorica keményítő
4 tojássárgája
csipetnyi só
3 dkg hideg vaj 4 kockára vágva
2 teáskanál vaníliakivonat
fahéj a szóráshoz

Elkészítés:

1. Előmelegítjük a sütőt 175 fokra. Egy kb. 23×33 cm-es sütőedényt kivajazunk. Egy serpenyőben közepes lángon aranyszínűre pirítjuk a kukoricadarát 5-6 perc alatt, majd összekeverjük a liszttel, a sütőporral és a kakaóval. Félretesszük.
2. A tojásfehérjéket egy csipet sóval robotgéppel habosra keverjük. Miközben folyamatosan keverjük, lassanként hozzáadjuk a cukrot.Addig verjük, amíg selymes, fényes, kemény hab nem lesz belőle.Hozzáadjuk a tojássárgájákat (igen, a robotgéphez, nem kell félteni a tojáshabot), és keverünk rajta egyet. Alacsonyra állítjuk a sebességet, és a lisztes keveréket is hozzáadjuk, három részletben, a tejjel váltogatva. Közben lekaparjuk a tál oldalát egy spatulával, ha szükséges, végül a vaníliát is hozzákeverjük. Belesimítjuk a keveréket az előkészített formába, és 35 percig sütjük, vagy amíg tűpróbával ellenőrizve megsült. A formában hagyjuk teljesen kihűlni kb. 1-2 óra alatt.
3. Eközben elkészítjük a szirupot: egy lábasban elkeverjük a vízben a cukrot, a fahéjrudakat, a szegfűszeget és a citromhéjat, majd felforraljuk. Addig főzzük, amíg kb. 1 literre nem redukálódik. Leszűrjük, és belekeverjük a rumot, a mazsolát és az aszalt szilvát, majd fél órát hagyjuk hűlni. Ha már szoba-hőmérsékletű, leszűrjük, és félretesszük a gyümölcsöket meg a szirupot is.
4. A krémhez közepes lángon felforraljuk a tejet a fahéjrudakkal. Lehúzzuk a tűzről, és állni hagyjuk. Egy nagyobb tálban összekeverjük a cukrot, a keményítőt, a tojássárgájákat és a sót, majd állandó keverés közben hozzácsorgatunk kb. 4 evőkanálnyi forró tejet, majd szép lassan a többit is (a fahéjrudakkal együtt). Visszatesszük a tűzre, és közepes lángon állandóan kevergetve felforraljuk.Ahogy elkezd sűrűsödni, még 1-2 percig forraljuk, hogy stabil krémet kapjunk, majd a tűzről lehúzva belekeverjük a vajat és a vaníliakivonatot. Egy tálba öntjük, és ahogy más krémeknél, a tetejére terítünk egy műanyag fóliát úgy, hogy minél szorosabban érintkezzen a krémmel – ez megvédi a bőrösödéstől. Legalább 2, de inkább 3 órát hűtjük a hűtőben.
5. A torta összeállításához megszurkáljuk a tortát egy kis nyárssal vagy villával, és meglocsoljuk a sziruppal. Ha beszívta, akkor megkenjük a krémmel, majd a mazsolával, az aszaltszilvával díszítjük, végül megszórjuk egy kevés fahéjjal.

+ 1 Pan de Cádiz

Ez nem igazán kenyér, tekintve, hogy nincs benne liszt, legalábbis búzaliszt. Mandulaliszt viszont annál inkább, merthogy az egész sütemény marcipánból készül. Aki evett turrónt, ezt a jellegzetes, spanyol édességet, nagyjából el is tudja képzelni, milyen ez, bár a Pan de Cádiz nem közeli rokon, de az ízvilága nagyon emlékeztet a mór hatásra, ami a spanyol konyhában annyira erőteljesen jelen van. Egy másik neve ez is, Turrón de Cádiz, megint másik pedig Mazapán de Cádiz, vagyis cádizi marcipán. Tulajdonképpen bármilyen aszalt vagy kandírozott gyümölcs jó bele, mi most cukrozott tojássárgájából készült töltelékkel, a nálunk is kapható, sőt magyar házi birsalmasajttal és kandírozott citrushéjjal töltjük meg. A marcipán pontos művészet, sőt inkább tudomány – mindent pontosan mérj ki, hogy biztosan jól sikerüljön!

Hozzávalók 2 kisebb kenyérkéhez, kb. 12 személyre:

A marcipántésztához:
25 dkg mandulaliszt (őrölt mandula)
25 dkg porcukor
6,2 dkg tojásfehérje
1 evőkanál keményítő

A tojássárgájás töltelékhez:
3 tojássárgája
5 dkg cukor
További töltelékek:
4 dkg birsalmasajt
4 dkg kandírozott citrushéj vagy aszalt gyümölcs
1 tojássárgája a kenéshez

Elkészítés:
1. Elkészítjük a tésztát: összekeverjük a mandulalisztet, a porcukrot és a tojásfehérjét, majd kézzel dagasztjuk, amíg homogén tésztát nem kapunk. Kilapítjuk, műanyag fóliába csomagoljuk, és 2 órát szobahőmérsékleten állni hagyjuk.
2. Közben a tojássárgájás krémet is elkészítjük. Ehhez a tojássárgájákat egy lábasba tesszük, és összekeverjük a cukorral.Alacsony lángon melegítjük, amíg el nem kezd sűrűsödni. Ekkor levesszük a tűzről, hagyjuk pár percet állni a lábasban, majd átöntjük egy tálba hűlni, és lefedjük műanyagfóliával, közvetlenül a krém tetejére nyomva, hogy ne bőrösödjön.
3. A marcipánt fél cm vastagra nyújtjuk keményítővel „lisztezett” felületen – minél szögletesebb, annál jobb, mert téglalapokat fogunk belőle vágni. Ha nagyon kerek, téglalapot vágunk belőle, majd a téglalapot négy csíkra vágjuk, és ezeket keresztben félbe, tehát nyolc kisebb csíkot kapunk.
4. A birsalmasajtot két téglalapra formázzuk, akkorára, mint a tésztacsíkok. Előmelegítjük a sütőt 220 fokra, és egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tortácskákat már ezen állítjuk össze. Egy tésztalapra fektetjük a birsalmasajtot, majd erre még egy marcipánlapot, amelyet megkenünk a tojáskrémmel, végül még egy lapot, amelyre a kandírozott gyümölcsöket halmozzuk. Megismételjük az egészet még egyszer, majd a maradék két lapot a levágott darabokkal együtt igyekszünk akkorára nyújtani, hogy be tudjuk vele fedni a kis tortácskákat. Nyomkodjuk rá mindenhol, hogy a tészta összeragadjon a rétegzett tésztával is, majd vágjuk le a felesleges marcipánt. A tetejét díszíthetjük késsel vagy akár süteménynyomóval is, végül megkenjük a felvert tojássárgájával. 4 percig süssük ezen a magas hőfokon, és további 4 percig a bekapcsolt grill alatt. Hagyjuk teljesen kihűlni, és csak utána szeleteljük.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -