5 gyakori sütési hiba megoldása

Mindannyiunkkal előfordul, hogy hibázunk, hiszen csak az hibázik, aki dolgozik, tartja a mondás. Viszont a sütés olyan tudomány, ahol ez sokszor nem megengedhető, hiszen a kémiai, fizikai folyamatok, amelyek pontos mértékegységekhez vannak kötve, más-más végeredménnyel, sőt olykor kifejezetten rosszul sülnek el (ez most itt nem egy szándékos szóvicc), hanem tartjuk be az alapvető szabályokat.

Összegyűjtöttem néhány klasszikus hibát – ha ezeket nem követjük el, az alábbi mondatok is elkerülhetők:
„Ez most miért ilyen gumis?”
„Basszus, beleragadt!”
„Most tényleg ilyen száraznak kell lennie?”

És ez csak néhány ismerős mondat, ráadásul káromkodás nélkül, mert ugye hát… khm…olyan is van.
Viszont!
Egy kis odafigyeléssel ezek a hibák orvosolhatók, méghozzá viszonylag könnyen. Íme öt problémás eset – mellettük a megoldás is.

1. Nem olvasod végig a receptet

Ez nemcsak sütésnél probléma, hanem minden receptnél. A lépések és a sorrendjük is fontos – és a rutin sem mindig működik. Olvasd végig, készíts elő mindent (aki egyszer elkezdi a mise en place-t, örökre úgy marad), és légy nyitott az új technikákra. Lehet, hogy ez a recept más hőfokot javasol, az a másik pedig az eddig megszokott sorrenden változtat. Ehhez a ponthoz tartozik, de talán megérne külön is egyet: a pontos mérés. Például: a több liszt szárazzá teszi a süteményt, a több folyadék miatt pedig lehet, hogy nem sül meg rendesen. A megfelelő előkészítés is fontos: előmelegített sütő, sütőpapír és/vagy vaj és liszt. Ezeket ne felejtsd el.

MEGOLDÁS Nem fogod elhinni: olvasd el a receptet!

2. Nem hideg vajat (vagy puhát) használsz

A hideg vajnak, de a puhának is – vagyis szoba-hőmérsékletűnek is – megvan a maga helye. A hideg vaj akkor kell, ha liszttel keverve nem a glutén fejlődése a cél, ugyanis a meleg, valamint a mechanikai mozgatás (értsd: gyúrás, dagasztás) a gluténláncok fejlődésének kedvez. Vagy akkor, ha szószokhoz a legvégén adjuk hozzá, mert így fokozatosan keveredik el, és fényessé, gazdagabbá teszi a szószt. Hideg vaj kell pl. az omlós tésztához is, amelyet csak elmorzsolunk, nem gyúrunk. Puha vaj kell viszont a krémekhez és egyes tésztákhoz, amelyeket dagasztunk, pl. a briós tésztájához is.

MEGOLDÁS A hideg vaj általában nem probléma, hiszen alapvetően a hűtőben tároljuk. A puha viszont annál inkább: ha elfelejtetted időben kivenni a vajat a hűtőből, akkor nagylyukú reszelőn reszeld le, és percek alatt puha lesz.

3. Nem kevered ki rendesen a vajat

Még mindig a vaj: amikor a recept azt írja, hogy a puha vajat keverd habosra a cukorral, akkor a sorok között kell olvasni. A „habos” állapot azt feltételezi, hogy a cukor majdnem teljesen beleolvadt a vajba, és hogy az állaga könnyebb, ezért jobban befogadja a többi alapanyagot.

MEGOLDÁS Tehát ne csak addig keverd, amíg egyszerűen elkeveredik, hanem a két ujjad között morzsolgasd egy kicsit, és ha még érzed a cukrot, keverd tovább. Meglátod, valóban habosabb, világosabb és könnyebb lesz.

4. Nem szitálod át a száraz hozzávalókat

Lehet, hogy feleslegesnek tűnik, de nem az. Egyszerűen könnyebben elkeverednek a hozzávalók, de ezáltal könnyebb lesz maga a tészta is, mert nem kell túlkeverned, hanem azt is megakadályozod, hogy csomók alakuljanak ki, ami nagyon könnyen megtörténik, viszont annál nehezebb eltüntetni. Ezt a lépést akkor is ajánlom, ha kevert tésztákról van szó, amikor a recept külön nem jelzi.

MEGOLDÁS Szitálj!

5. Nem a megfelelő hőmérsékletet használod

A sütési hőfok önmagában egy tudomány, a mit hány fokon és mennyi ideig mind fontos és nagy kérdés, ezekről majd egy hosszabb írást is összeállítunk, mert annyira lényeges. Itt viszont álljon csak annyi, hogy ne babrálj a receptben megadott sütési hőfokokkal, mindennek megvan az oka. Ráadásul a probléma kettős, mert nem elég, hogy te is figyelmen kívül hagyhatod az előírást, még a sütőd is variál, ez szinte biztos. Ki kell tapasztalnod, hogy hidegebb vagy melegebb, mint amire beállítod, vagy pedig veszel egy sütőhőmérőt, és akkor pontosan tudni fogod.

MEGOLDÁS Ne variálj!

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -