5 tipp, hogyan együnk kevesebb húst

Amikor az ember eljut a döntésig, hogy csökkenti a húsfogyasztását, a következő nagy kérdés, hogy hogyan. Kutatások azt mutatják, hogy – mint az életmódváltásnál általában – a lassabb, fokozatosabb haladás tartósabb eredményt hoz, és kisebb terhet jelent a szervezet és a környezet számára is. Itt is az a legjobb, ha mindenki megtalálja a saját tempóját és eszközeit – azért adunk néhány ötletet.

Kisüzem
Mivel a szalámik, sonkák, kolbászok jelentik a leggyakoribb problémát a mindennapi életben, lehet, hogy itt érdemes nekilátni. Nem véletlenül nehéz róluk lemondani, ugyanis nagyon kényelmesek. Különösen a szeletelt, védőgázas csomagolású változatok, amelyek a megkérdőjelezhető minőség mellett még rengeteg szemetet is termelnek. Megoldást jelenthetnek az egyben füstölt, háziasabb jellegű húskészítmények, mint például a néhány helyen kapható melegen füstölt kacsa- és jércemell. Ezek a termékek persze jóval drágábbak, mint bármelyik nagyipari felvágott, így talán könnyebb is belőlük kevesebbet enni. Egy jó késre mindenesetre szükség lesz, hogy minél vékonyabbra tudjuk őket szeletelni.

A másik, jóval olcsóbb megoldást a saját készítésű, minőségi alapanyagokból összeállított krémek, fasírtok (jól felütve szójával vagy más húshelyettesítővel), pástétomok jelenthetik. Ez persze idő és energia, de előre lehet velük dolgozni, és egyértelmű, hogy családi projektnek kell lennie. Akár barátokkal közösen is lehet rendszeres fasírtkészítő napokat tartani. A virsli pótlására sajnos nem igazán tudunk megoldást, azt egyszerűen muszáj a lehető legritkábban enni, kvázi leszokni róla. Akármilyen magas az úgynevezett hústartalma.

Vörös hús
Kicsit már a szalámik, kolbászok elhagyása is csökkenti a vöröshús-bevitelt, hiszen jellemzően nem eszünk hétköznap rendszeresen marhapörköltet, sertésszűzérmét. Ha valaki képtelen erről a típusú húsról lemondani, családi egyezmény keretében ki lehet jelölni jeles napokat, amikor közösségként megengedik maguknak. Hogy ez havonta egy vagy évente négy alkalom, az már mellékes, a tudatosság és a ritkítás mindenképpen jó lépés. Egy másik opció, hogy vörös húst csak étteremben fogyasztunk. Tekintettel az árakra, ez is egyfajta garanciát jelent a bevitel csökkentésére.

 

Csak jó forrásból
Fontos lépés lehet az átlagos csirke helyett a tanyasi vásárlása. Mivel ez eleve kevesebb helyen elérhető, és teljesen jogosan drágább is, máris kevesebb fogy belőle. Következő szint lehet, hogy csak közvetlenül termelőtől vásárolunk, piacon. Nem termelői húsboltból, hanem olyan, néhány csirkét áruló, felelős árusoktól, akiket egyébként ki is lehet kérdezni az állatok korábbi életéről. Néhányan talán furán néznek majd, de tapasztalataink szerint sokan örömmel mesélnek.

Minél gyakrabban zöldséggel
Nemrég írtunk a Lila fügén a gazdag salátákról, amelyekben a húsokat minél több zöldséggel kevertük össze, így olcsóbb és egészségesebb is a végeredmény. A gyakorlatilag végtelenül változatos salátaötletek mellett a meleg ételek esetében is igen jól használható ez a megoldás. Nyilván nem a pörkölt esetében, az már nem ugyanaz, ha mondjuk zöldborsóval keverve készítjük el. De a ragulevesek például remek példát jelentenek, ugyanígy a különböző zöldséges raguk. Mivel az ilyen típusú ételek esetében kis darabokra vágott hússal dolgozunk, jóval könnyebb kevés állati fehérjével kiadós és gazdag fogást készíteni.

Bár a raguk egyik legtermészetesebb szereplője az egyébként elég semleges csirke- és pulykamell, valójában bármilyen típusú hússal működik, csak a megfelelő párosításokat kell megtalálni. A zöldségek esetében érdemes tágítani a kört, apróra vágva, jól fűszerezve sok mindent el lehet adni a család finnyásabb tagjainak is, és ne feledkezzünk meg a gyümölcsökről sem. Péter Anna receptjei például nagyon inspirálóak a témában.

Egyszerre, egészben
Tudjuk, tudjuk, már megint csak munkát adunk, elnézést. Baromfik esetében azonban ismét csak gazdaságosabb és környezetbarátabb egész jószágot venni. Arról nem is beszélve, hogy a piacon a kistermelők elég ritkán árulnak combokat vagy melleket. Az egész csirke, kacsa, liba egyszerű felhasználásának titka a megfelelő méretű mélyhűtő. Persze az is működhet, hogy amikor megvesszük, egyből feldaraboljuk, és el is készítjük a vonatkozó részekből az ételeket, vagy egyben megsütjük.

De az igazán hatékony felhasználás nagyanyáink stílusában a teljes darabolás: a combokból sült, a mellekből sült vagy ragu, a szárnyakból sült vagy leves, aprólék a levesbe. És valahogy abban a pillanatban, hogy az ember eltölt 20 percet egy egész csirke széttrancsírozásával, máris jobban megbecsüli, akármilyen pátoszosan is hangzik.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -