Bodzalimonádé

A korai nyár ellenére még igazán pompás bodzabokrokat lehet találni. Persze a legcsábítóbbak a legporosabb és szmogosabb utak mentén virágzanak. Azoknak a virágtányérjai tűnnek a legtömöttebbeknek, a legnagyobbaknak, de eszünkbe se jusson onnan szedni, és figyeljünk arra is, hogy még véletlenül se aludjunk el alatta, mert a népi hiedelem úgy tartja: elvarázsolja az embert. Ami viszont tény, hogy a bodzavirágból készült italok, limonádék és szörpök hihetetlenül finomak és rendkívül addiktívak. A virágszüret során – a héten még biztosan tart – tehát por-, szmog-, rovar- és levéltetűmentes virágtányérokat gyűjtsünk, ha pedig véget ér a szezon, az alábbi receptekhez használhatunk bármilyen kész bodzaszörpöt is. A friss szörpöt fagyasztva, üvegben tartósítva vagy akár rövidebb ideig a hűtőben tárolva is elkészíthetjük. A bodzavirág illatos-aromás íze tökéletesen felfrissíti a salátákat, harmonizál a citromfélékkel, a zöldségekkel, a halakkal, a mézzel, emellett remek koktélalapanyag is.

Hozzávalók:

4 liter forrás-, szűrt vagy szénsavmentes ásványvíz

2 kg kristálycukor

2 dkg borkősav

30 db bodzavirágernyő

3–5 db tisztított kezeletlen citrom

Elkészítés:

A virágszüretet megelőző este egy nagyobb lábasban egyszerűen forraljuk össze a vizet és a kristálycukrot, majd lefedve hagyjuk reggelig hűlni. A hajnaltól a koradélelőtti órákig begyűjtött bodzaernyőket a konyhába szállítás idejére papírdobozba vagy papírzsákba tegyük, mert a virágok érzékenyek, hamar befüllednek, aminek az az eredménye, hogy akár egy óra alatt is fuldoklani kezdenek, a friss citromos illat elvész, az értékes alapanyag erjedésnek indul. Éppen ezért a szörpkészítést a szüret után lehetőleg azonnal kezdjük el.

Ezt a szörpöt nem főzzük, hogy a tavaszi virágosság ízét megőrizzük. A rovar- és pormentes virágtányérokat a szárrészek lecsípése után egy nagy lábasba vagy akár vödörbe, nagyobb üvegedénybe helyezzük. A már kihűlt cukorszirupban feloldjuk a borkősavat, és a levet a bodzavirágokra szűrjük. Hozzákarikázzuk a citromokat, lefedjük, és minimum egy teljes napig hűvös helyen pihenni hagyjuk. Másnap először durvább, majd egész finom szűrőn a folyadékot átengedjük, üvegekbe töltjük.

Ízlés szerint spricceljük fel szódával, vízzel vagy pezsgővel, búzasörrel, ciderrel, de akár teával is. Tehetünk mellécitromkarikát, lime-ot, de ízesíthetjük menta- és citromfűlevelekkel is.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -