Így szokj le a műanyagról júliusban! És utána is persze

Van annak valami elementáris vonzereje, hogy emberek millióival együtt csinálunk vagy nem csinálunk valamit egy tematikus hónap során. Júliusban egészen nemes a cél, de mivel a műanyag mindenhol ott van, nem könnyű a dolgunk. Segítünk, hogyan kezdj bele.

Az emberiség által megtermelt elképesztő mennyiségű szemét csökkentésének leghatékonyabb módja, ha kevesebbet fogyasztunk. Pont. 

A műanyag kibocsátásunk csökkentése érdekében is a legfontosabb lépés, hogy eleve meg se vegyük a termékeket. Tekintettel rá, hogy a műanyag milyen szinten hatja át az életünket, óriási a kihívás. De pontosan ezért lehet óriási a hatása is, ha emberek milliói együtt, egyszerre fogják vissza fogyasztásukat. 

Ideális esetben persze nem csak egy hónapig tart a felbuzdulás, de valahol csak el kell kezdeni. Viszont mint minden valódi változás, a műanyagdiéta is csak akkor tartós, ha beépül az életmódunkba. Ehhez pedig az is kell, hogy a megtaláljuk azokat az eszközöket, amiket valóban a sajátunknak érzünk, amiket képesek vagyunk tartósan használni, akár meg is szeretni.

Mivel az étkezés életünk legáthatóbb tevékenysége a lélegzés után, a konyha a műanyagmentes július talán leghatékonyabb terepe, ezért javaslataink is elsősorban gasztro/bevásárlás fókuszúak.

1. Kevesebb nejlonzacskót!

Fontos a tolerancia, de légyszi, soha többé senki ne tegye a fürt banánját külön zacskóba, mert sikítunk! Ugyanígy, ha csak 4 darab almát veszel, azt pompásan le lehet mérni zacskó nélkül is, hát még egy darab uborkát. Ha nagyobb mennyiségre van szükség, vigyél magaddal korábban már használt nejlonzacskót vagy még jobb a saját textilszatyor. Hazavinni is sokkal kényelmesebb abban a több kilónyi élelmiszert.

2. Több pucérságot!

Ha választhatsz (és lássuk be, azért általában megteheted), vedd a nem csomagolt, kimért, meztelen terméket. Tudjuk-tudjuk, nagyon nehéz, amikor az előre bezacskózott alma jóval olcsóbb és epret, málnát is csak a piacon adnak a saját dobozodba. Minden próbálkozásért meg vagy dicsérve! Érdemes megnézni a csomagolásmentes boltot is és a száraz alapanyagokból ott bevásárolni időnként.

3. Több üveget és fémet!

Ismét csak nehéz választás lemondani a jól bejáratott, mindenki által szeretett nagy flakonos majonézről, de azért lehetséges. Mondjuk, hogy csak most júliusban, oké? Aztán hátha mégis működik utána is. Ugyanez vonatkozik az összes szószra, lekvárra, ketchupra, de még a kézápoló krémekre is. Az üvegből egyébként mindig könnyebb kinyerni az utolsó cseppeket is, szóval semmit nem dobsz ki. És persze a szelektív gyűjtőbe viszed az üveget, ugye?

4. Legyen saját termoszod, sétálós bögréd!

Na persze a műanyag itt is erősen játszik, de azért az nyilvánvaló, hogy egy évekig használt hordozható kávés/teás bögre nagyságrendekkel értelmesebb, mint a hetente többszöri eldobhatós. Hosszú távon a fém a legjobb, saját tapasztalat alapján még a víznek is jobb íze van acél kulacsból. 

5. Örökre felejtsd el a műanyag szívószálat

Ezt a lépést ugyan inkább csak haladó műanyagmentes mozgalmároknak szokták javasolni, de csak egyszer kell beruházni néhány darab fém szívószálba és a gyerekek örökké boldogok lesznek. Tisztítani is könnyebb, beteheted a mosogatógépbe.

6. Szeresd a befőttes üvegeket!

Az otthoni tárolás legolcsóbb, legegyszerűbb eszköze a befőttes üveg. Ez alatt természetesen minden csavaros tetejű üveget értünk, függetlenül attól, hogy kávé vagy lekvár volt benne korábban. Ha műanyag a teteje, az sem baj, csak akkor nem zár olyan jól, de bizonyos élelmiszereknél tökéletesen működik úgy is. Szépek, tartósak, jól tisztíthatóak, átlátható, mi van bennük. Tökéletesen védenek a molyok ellen! Fagyasztásnál azért óvatosan, elég frusztráló, amikor eltörik az üveg az órákon át készített, becses paradicsomszósz körül és dobhatod ki. 

7. Nézz körül otthon és cserélj!

Rengeteg gyakran használt tárggyal kapcsolatban eszünkbe se jut, hogy létezhet belőle természetes, nem szennyező változat is. Tipikus példa a fogkefe és a mosogatókefe. Persze könnyű elhinni, hogy a tévében ezerrel hirdetett, legújabb típusú fogkefe fogja megoldani az életet, de szerinted tényleg? A bambusz nem drágább és ha eleget használod, ugyanúgy segít. A mosogatókefét és még a mosogató szivacsot is tökéletesen ki tudja váltani természetes változat. Cserélhető fejjel! Ugye milyen csodásan hangzik? És az is, kipróbáltuk. 

8. Ami nem kell, ne vedd meg!

A végére hagytuk a legeslegfontosabb szabályt, amit persze a legeslegnehezebb betartani is. Próbálj meg minden egyes megvásárolt termék előtt gondolkodni kicsit, hogy valóban szükség van-e rá. Igen, még a mindennapi kenyérnél, tejnél is. Biztosan nincs már otthon elég? Biztosan meg fogjátok enni? És minél több csomagolás van valamin, annál tovább gondolkodj. Legalább júliusban. Aztán hátha augusztusban is eszedbe jut majd. 

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -