Paradicsomnevelés otthon – ha jövőre belevágnál, így csináld!

Az otthoni paradicsomnevelés igazán nem nagy ördöngösség, csupán néhány dologra kell figyelmet szentelnünk ahhoz, hogy nyár végén saját termesztésű paradicsomokat takaríthassunk be.

Mindenek előtt, persze a legfontosabb az időzítés. Ha házi paradicsomnevelésbe vágjuk a fejszénket, akkor már kora tavasszal kezdjük el végiggondolni a legfontosabb teendőket, határidőket és vegyük számba, pontosan mire is lesz szükségünk.

A tájfajta paradicsomok tápanyag- és helyigényesek, javasolt szabadföldön, szükség esetén dézsában (palántánként legalább 40 cm átmérővel) nevelni őket. 
Ültetés előtt a földet és a palántát alaposan öntözzük meg. A palántának készítsünk egy kismélyedést, ültessünk bele a gyökérlabdát úgy, hogy a felszínét is borítsa a föld 1-2cm vastagon. Ha cserépbe ültetünk, addig öntözzük a beültetett edényt, míg megjelenik a víz az alátétben.


Elhelyezés

A paradicsom a napos helyeket kedveli. A legjobb, ha délután során éri a napfény. Kevésbé napos teraszokon is érdemes megpróbálni termesztését, ilyenkor inkább koktélparadicsomot válasszunk.

A tájfajta paradicsomok között vannak erélyes növekedésűek, amelyek tőhajtás képzésre hajlamosak. Mi dönthetjük el, hogy hány hajtást szeretnénk megtartani. Amit megtartunk, a mellé helyezzünk valamilyen rácsos támasztékot vagy karót, amihez kikötözhetjük a növényt, így nem törnek el, fekszenek a földre a szárai.

Ápolás

Hetente legalább kétszer ellenőrizzük, hogy a palántánk földje üde érzetű-e. Öntözzük szükség szerint. Ne felejtsük el a kacsolást – a tájfajta paradicsomok a levelek hónaljából hajtásokat hoznak, amiket célszerű eltávolítani. A hónaljhajtásokat alulról fölfelé törjük ki, úgy, hogy a szárról ne húzzuk le a bőrszövetet. Ha sikerül szellős lombot kialakítani, károsítóktól nem igazán kell tartani.

A biológiai tápanyag-utánpótlás alapja a komposzt (pl. kerti nyesedék és komposztált marhatrágya keveréke), amivel visszaforgatunk minden szükséges tápanyagot a talajba. Ha a talajt nem szeretnénk csupaszon hagyni, takarjuk le növényi anyagokkal, szalmával vagy fűnyesedékkel. Így megvédjük a kiszáradástól, a perzselő naptól, s a takarás alatt remekül megindul a talajélet. Öntözhetjük paradicsomunkat kertészetekben kapható bio tápoldattal is (kb. kéthetente).

Szüret

A növény alulról felfelé virágzik és hoz termést. A termés akkor ért meg, amikor könnyen le tudjuk választani a kocsányról. Hazai időjárási viszonyok között a paradicsom július végén –augusztus, elején kezd teremni. A korlátlan növekedés jóvoltából a tájfajták egészen a fagyokig teremnek. A be nem érett, zölden maradt terméseket pedig eltehetjük savanyúságnak.

Jó tudni: Virágföld-használat: a 100% öko megoldás hívei legyenek figyelmesek arra, hogy a bolti virágföldek gyakran tartalmaznak műtrágyát.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -