Téli vitaminpótlás: mi a helyzet a fagyasztott zöldségekkel?

Gyakran merül fel a kérdés, hogy a téli időszakban milyen formában érdemes zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani, illetve hogyan lehet és érdemes a vitamin- és ásványianyag-ellátottságunkat szinten tartani.

Mielőtt belevágnánk a közepébe, egy zárójeles megjegyzést engedjetek meg. Mi, dietetikusok általában nem buzdítjuk az egészséges embereket étrend-kiegészítők szedésére. Ezalól egyetlen kivétel van a téli időszakban, mégpedig a D-vitamin, amelynek pótlására ősztől tavaszig körülbelül 2000 NE (nemzetközi egység) napi mennyiségben van szükségünk. Bár számos olyan élelmiszer van, amely természetes vagy dúsított formában tartalmaz ugyan D-vitamint, ilyenek a zsírosabb halak, a halmáj, a tojássárgája vagy a különböző dúsított margarinok, tejtermékek, teljes értékű gabonát tartalmazó cereáliák, de csupán táplálkozással nem tudunk elegendő mennyiséget bevinni a megfelelő D-vitamin-ellátottsághoz.

Szezonális zöldségek, gyümölcsök

Ezen kívül azonban tudatos táplálkozással bizony sikerülhet minden értékes tápanyagot a szervezetünkbe juttatni. Általános ajánlás a napi öt adag zöldség és/vagy gyümölcs fogyasztása, amely a téli időszakban okozhat némi fejtörést. A zöldségek és gyümölcsök alapvető részei az egészséges táplálkozásnak, a vitaminok és az ásványi anyagok mellett élelmi rostot és antioxidánsokat szolgáltatnak a szervezetnek.

Februárban szezonális gyümölcsök az alma- és körtefélék, míg zöldségekből a cékla, a csicsóka, a káposztafélék, a karalábé, a sárgarépa, a sütőtök és a spenót kapható. Ilyenkor vásárolunk többet déligyümölcsökből is, ám ezek sok esetben viszonylag messziről utaznak a hazai boltokba, így ha a környezettudatos szempontokat is figyelembe vesszük a vásárlás során, vitaminpótlásra csak alkalmanként kerülnek a kosarunkba. Hüvelyesek közül a bab, míg az olajos magvak közül a dió vagy a mandula biztosíthat még fontos tápanyagokat a hideg téli napokon.

És fagyasztva?

A nyári kínálathoz képest tehát viszonylag szegényes a választék. Ilyenkor nyújthatnak megoldást a fagyasztott termékek, amelyekről számos tévhit kering. Még ma is sokszor találkozom azzal a feltevéssel, hogy a mirelit zöldségek nagyon kevés hasznos tápanyagot tartalmaznak. Ellenkezőleg! Ha az eltarthatósági szempontokat vesszük figyelembe, a friss zöldségek és gyümölcsök már rövid idejű szobahőmérsékleten való tárolásnál elkezdenek veszíteni a vitamintartalmukból. A legnagyobb mértékű csökkenés a C-vitamin-tartalomban van, amelynek mértéke akár 2 nap alatt a felére csökkenhet. Megfelelő tárolási módszert választva – amely lehet akár a fagyasztás, de a savanyítás is – az alapanyagok több hónapig is tárolhatóak minimális tápanyagveszteséggel.

A teljesen érett zöldségek és gyümölcsök rendelkeznek a legmagasabb vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalommal, így ha frissen vásároljuk is, érdemes minél hamarabb, 1-2 napon belül elfogyasztani a megvásárolt alapanyagot. A friss zöldségek és gyümölcsök nagy részét még a teljes érés előtt leszüretelik, így biztosítva, hogy mire hozzánk, illetve a boltok polcaira kerül a termék, már érett formában találkozhassunk velük. A hosszú szállítás, tárolás vagy a polcokon töltött idő alatt (amely akár több hét is lehet!) a növények az értékes tápanyagokból is folyamatosan veszítenek. Ezért fontos, hogy ha igazán friss és vitamindús zöldséget és gyümölcsöt szeretnénk vásárolni, bizony érdemes venni a fáradságot, és elmenni a piacra, ahol helyi termelőktől, frissen szedett, maximális vitamintartalommal rendelkező finomságokhoz juthatunk. Ennél már csak egy fokkal tudatosabb lépés, ha a helyi termelő a vegyszermentességre is odafigyel!

Tartós minőség

Visszatérve a fagyasztott zöldségekre és gyümölcsökre: ezeket legérettebb formájukban gyűjtik be, amikor a legmagasabb a vitamin- és ásványianyag-tartalmuk. A pazarlás elkerülése érdekében bizonyos részeket (például a karfiol leveleit vagy a répa végeit) már a földeken eltávolítják, így azok tovább gazdagítják a termőtalajt. A feldolgozóállomásokon eltávolított további részeket pedig szintén komposztálásra vagy takarmányozásra használják fel.

A konyhakész alapanyagokat ezután már csak mossák, aprítják, bizonyos esetekben rövid ideig hőkezelik, majd hirtelen fagyasztják. A folyamat rendkívül gyors, a leszedett alapanyagokat a legtöbb esetben még aznap feldolgozzák, így a minőségbeli romlás elkerülhetővé válik. A gyorsfagyasztás során apró méretű jégkristályok keletkeznek a növényi sejtekben, amelyek nem sértik fel a sejtfalat, így a termékek kiolvasztáskor sem veszítenek hasznos tápanyagaikból.

TIPP

Vásárláskor érdemes megtapogatni a mirelit árut, ugyanis ha azt érezzük, hogy a csomagon belül a zöldségek összefagytak, az azt jelzi, hogy a szállítási láncba hiba csúszott, és egyszer már kiolvadt a termék.

A boltok mirelitpultjain kívül is van lehetőség a tartósításra! Szívesen buzdítok mindenkit arra, hogy gondoskodjon akár már nyáron a téli ellátmányról, tegye el a frissen szedett vitamindús gyümölcsöket és zöldségeket. Készüljön belőlük valamelyik hideg téli napon finom, melengető főzelék vagy leves. Fontos, hogy az alapanyagokat megtisztítva, szeletelve, konyhakész állapotban tegyük el, így elkerülve a különböző mikrobák és baktériumok elszaporodását.

Mit ne fagyasszunk? A túlérett, nagyon puha zöldségeket és gyümölcsöket már nem javasolt lefagyasztani, ugyanígy a hagyma-, burgonya- és salátafélék sem alkalmasak az ilyesfajta tárolásra.

Meddig jó a fagyasztott áru? Általánosságban elmondható, hogy körülbelül 12 hónapig állnak el tápanyagveszteség nélkül a mirelit termékek. Felolvasztás után viszont nagyon fontos, hogy ne hirtelen és sok ideig hőkezeljük őket, mert így biztosan nagy mennyiségben veszítenek a tápanyagtartalmukból.

Mirelit vagy konzerv? Mindenképpen a mirelit. A konzervek inkább kényelmi terméknek számítanak, hiszen sok esetben tartalmaznak hozzáadott cukrot, sót, tartósítószereket, de akár zsírokat, olajokat is, emellett pedig sokkal alacsonyabb antioxidáns-tartalommal is rendelkeznek, mint a fagyasztott termékek, köszönhetően annak, hogy a tartósítás során magas hőmérsékleten kezelik a bekerülő alapanyagokat.

Azt gondolom tehát, hogy a téli időszakban, amikor a friss termékek drágák, és csak korlátozottan elérhetők, a mirelit termékek jó minőségű, tápláló segítséget, alternatívát nyújthatnak. Emellett a megnövelt növényi eredetű alapanyagok az étrendben elegendő élelmi rosttal látják el a szervezetet, nem beszélve arról, hogy a fenntartható fejlődést is szolgálják.

Ui.: A csomagolásmentes boltokban már műanyag zacskó nélkül is vásárolhatunk fagyasztott zöldségeket.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -