Zöld őszi–téli takarítás

Túl vagyunk a halloweenen, azonban az ünnepi láz nem múlik, hiszen kettőt pislogunk, és máris itt a december. A december pedig hozza magával a karácsonyi szünetet, a szentestét, a kisebb-nagyobb családi összejöveteleket. Aztán persze a szilvesztert és az új évet. Az ünnepekről hamarosan írunk majd bővebben is, addig azonban akad bőven tennivaló a ház körül.

Az egyik legfontosabb kérdés ilyenkor az ételek mellett természetesen a takarítás. Hiszen ki ne akarná a lakását a legszebb, legtisztább állapotában mutatni a család és az ismerősök előtt?

Azonban ahelyett, hogy azonnal bevásárolnánk, vagy elővennénk az összes szokásos eszközt és takarítószert, álljunk meg egy pillanatra. Tudtad, hogy a tisztítószerek nagy többsége veszélyes vegyi anyagokat tartalmaz? Hogy a műanyag flakon, amelyből kinyomod a vegyszert, a tévhit ellenére kétezer év múlva sem bomlik le, ellenben elaprózódik, és mikroműanyag formájában ott marad akár az óceánok fenekén, akár tengeri élőlények gyomrában, majd adott esetben a tányérodon, később pedig a te gyomrodban? Talán nem is gondolnád, milyen hatással van a Földre az, hogy eszetlenül vásároljuk a műanyag flakonos tisztítószereket, mikroszálas törlőkendőket és egyéb, mesterséges anyagból készült termékeket, csak hogy csillogjon a lakás, mire megérkeznek a vendégek.

Örömmel jelentjük, hogy ezekre is vannak alternatívák. Mutatunk néhány lehetőséget, amelyekkel te is környezettudatosan takaríthatod ki az otthonod az ünnepek előtt – és remélhetőleg utána is.

Az alapkellékek közül a legelső dolgok, amelyeket szerintünk mindenképpen érdemes lecserélni, a papírtörlő és a mosogatószivacs.

Az egyszer használatos papírtörlő helyett szuper alternatíva a textilrongy.

Elfekvőben lévő pamutanyagból, a kívánt méretre vágott textil szélének beszegésével könnyen készíthetsz sokszor használatos törlőkendőket. Érdemes többet tartani a ház körül, hogy mindig legyen tiszta. Miután már eleget használtad, csak dobd be a mosógépbe, és ha kimostad, újra használhatod. Klassz, igaz?

A mosogatószivacsok helyett mi fanyelű, kókuszrostból készült (durvább) vagy növényi sörtéjű (puhább) mosogatókefét javasolunk.

Hasonlítsunk össze két esetet. Az egyik, hogy egy éven át átlagos áron vásárolunk mosogatószivacsot, ezeket pedig használat után körülbelül kéthetente lecserélünk. A másik eset, amikor egyetlen fanyelű, növényi rostból készült sörtéjű mosogatókefét használunk (legalább) egy évig. Vajon mennyit spórolhatunk, ha a mosogatószivacsról a fenntartható mosogatókefére váltunk? Konkrét számok nélkül is megdöbbentő az eredmény. Az alternatív, környezettudatos mosogatókefe ugyanis körülbelül feleannyiba kerül egy egész évre (használattól függően akár tovább is), mint az éves mennyiségű mosogatószivacs. Ráadásul az előbbi teljes mértékben komposztálható, míg az utóbbi maximum a kommunális kukában végezheti.

Szerencsére rengeteg környezetbarát márka létezik, amelyek természetes összetevőkből állítják elő a tisztítószereket. Azonban ezek a szerek legtöbb esetben sajnos még mindig műanyag flakonban kerülnek a boltokba, majd az otthonokba, és később ezek a flakonok ugyanúgy a kukába kerülnek, mint mérgező tartalmú társaik.

Ezért mi arra buzdítunk minden, kicsit is tudatos embert, aki szokott otthon takarítani, hogy induljon el a saját tisztítószerek elkészítésének útján. Egy szuperül bevált vízkőoldó összetevői például az alábbiak:

VÍZKŐOLDÓ
– 200 ml ecet
– 200 ml víz
– 3 evőkanál citromsav

Ezeket összekeverve régi, elhasznált spriccelőfejes flakonba töltve el is készült a saját készítésű vízkőoldód. Ha elfogyna, a palackot ismét felhasználhatod egy újabb adag tárolására.

Ugyan az ősz legmeghatározóbb színei a sárga és a barna, mi mégis hisszük, hogy ebben az évszakban is zöldülhet a világ. Gyere velünk, mutatjuk a változás felé vezető irányt!

A Zero Hero csapat
www.zerohero.hu

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -