7+1 feladat a konyhában a karantén startjánál, amitől később könnyebb lesz

Fontos tennivalók a következő heteket megkönnyítendő. Precízek előnyben, az eddig lustálkodók és az elfoglalt halogatók azonban gyűrjék fel az ingujjat. Nem sok ez, de muszáj.

Tudjuk, hogy bizonytalan és fáradt mindenki, családonként más-más a prioritás, úgyhogy észosztás helyett igyekszünk segíteni. Sokaknak magától értetődő, hogy mindent patikatisztán tartanak az utolsó fiókban is, rendszereznek, címkéznek, és szanálnak fix időközönként – miközben sokan vagyunk, akiknél ez tényleg nem nyilvánvaló, és maximum évente egyszer-kétszer, ha odajutunk, hogy ezzel is foglalkozzunk.
De most más idők járnak. Szóval nemcsak hasznos, de szükségszerű is a rend és a fegyelem a konyhában. Úgyhogy sutba a nagyvonalú lazasággal, munkára fel!

1. Türelem, nem kell a konyhai-kamrai nagytakarítást és leltárt cakumpakk magunkra borítani. Haladjunk jól elkülöníthető feladatonként, akár több napra elosztva, és legyünk precízek – nagyon úgy tűnik, hogy sajnos van időnk. (Ha a családból be tudunk fogni valakit segíteni, ne kíméljük – legalább nem csak mi leszünk képben, mi hol van.)

2. Takarítás és szelektálás együtt jár. Minden megy a kukába, ami lejárt, megromlott, és minden, ami jó még, rendszer szerint kerüljön vissza a fiókba, polcra. Jelöljük magunknak, aminek a lejárata közel van (akár papírra is feljegyezhetjük, és ezeknek az infóknak a mentén alakíthatjuk ki a következő egy-két heti menüt).

3. Rendszerezés és címkézés. Igen, nekünk is ismerős, hogy eddig minden egymás hegyén-hátán egyensúlyozott a szekrényben meg mindenhol – ez innentől már nem lesz praktikus. Konzervek, lejárat szerint, külön egység. Befőttek, lekvárok, mézek, évszám és beltartalom a címkéken, sorakozó. Porok, kockák, szárított fűszerek, helyetekre. Gyerekek rágcsái, kekszei, dugicsokijai, egységbe! Olajak, szószok, ecetek, létszámellenőrzés! Ha szerencsések vagyunk, és sok mindenünk van otthon, tényleg nem hülyeség leltárt készíteni. Ez a karantén eltarthat egy darabig, jól jöhet, ha tudjuk, mink van, és ami elfogyott, azt húzzuk is le a listáról (esetleg pótoljuk).

4. Lisztek, gabonák és apró szemű társaik. Ezer éve, hogy átnéztük a rengeteg bontott zacskót. Hát eljött az órájuk. Ne is csak a szavatosságot ellenőrizzük: lisztmoly, lisztbogarak stb. után is kutassunk árgus szemmel. Ha végeztünk, minden használhatót dobozoljuk be alaposan (jól zárható üvegek, műanyag tárolók kellenek), legyen egyértelmű, mi hol van, miből mennyi van, és meddig eltartható. Majd az alaposan kitisztított és tökéletesen száraz felületekre pakoljunk csak vissza.

5. Hűtőtakarítás. A hátunk közepére sem hiányzik? Még szép. Ettől még próbáljuk meg nem megúszni, mert ha minden a terv szerint halad, valószínűleg csúcsra lesz járatva a következő hetekben. Ha hihetünk a kutatásoknak, mindegyikünk hűtőjében találni beszáradt élelmiszert, penészes zöldséget, lejárt felvágottat – miután megszabadultunk tőlük, érdemes a hűlt helyüket is alaposan megtisztítani (és jobban figyelni a jövőben, hogy ne pocsékoljunk).

6. Mit hová tegyünk a hűtőben? Az alul lévő polcokon és rekeszekben a legalacsonyabb a hőmérséklet, ide főleg a tejtermékek (kemény sajtok) és a nyers húsok, halak kerüljenek. Középre jöhetnek a tojások, felvágottak, sütemények, legfelülre pedig az ételmaradékok, az alaposan bedobozolt ennivalók kerüljenek. Az ajtóba alulra jöhetnek a mustárok, ketchupok, szószok, dobozos gyümölcslevek, felülre pedig – alaposan lezárva – a vaj.

7. A mélyhűtő. Ha minden igaz, a mélyhűtőnk is jócskán igénybe lesz véve, úgyhogy alapos tisztítás után vegyük sorra, mink van, és mérjük fel alaposan, mennyi hely áll rendelkezésünkre, és nagyjából mire lesz szükségünk. Ehhez képest töltsük fel zöldségekkel, gyümölcsökkel, hússal – és lehetőleg ügyeljünk arra, hogy jól bedobozolt ételmaradékoknak (alkoholos filccel írjuk fel, melyikbe mit tettünk, és mikor) is jusson hely, hogy tényleg semmit ne kelljen kidobni. Ne felejtsük el, hogy olyasmit is fagyaszthatunk, amit amúgy nem szoktunk, de most jól jöhet: paradicsomszószt, kenyeret, keletlen nyers tésztát. Erről itt írtunk bővebben.

+ 1 Bónusz: jegyzet, papír, inspiráció. A kedvenc recepteket, magazinokat, szakácskönyveket, amelyekből főzni szoktunk, sem baromság külön tenni, és átnézni. Ha jut néhány csöndes, magányos perc, lapozzuk át őket – nem feltétlenül konkrét receptekért, csak ötletért, inspirációért. Elkél a következő hetekben a változatosság, az hétszentség. Online is vezethetünk jegyeztet új helyekről, ahonnan rendelnénk vagy házhoz szállítatnánk élelmiszert, meleg ételt. Egyre több ilyen csoport, kezdeményezés és lehetőség van – és igen, elég gyorsan változik minden.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -