Mit kezdjek egy kamra lekvárral és befőttel?

Aki rendszeresen befőz, mostanában biztosan kinyitott pár évjáratos lekvárt és vegyigyümit, sőt már unja a lekváros pitéket, palacsintákat és kenyereket. Szerencsére ezeket az alapanyagokat sokkal izgalmasabban is fel lehet használni.

Szilvalekvár

A legszerencsésebbeknek van egy raklap szilvája. Akár a sűrű szurok – a hígabb szilvalekvár pedig nagyon jó párja a paradicsompürének. Ebben a receptben marhalábszárat sütöttünk bennük édesre és puhára. Bár a recept friss vagy fagyasztott szilvára szól, nyugodtan fel lehet cserélni szilvalekvárral. Vagy a szilvalekvár paradicsomlével/pürével felesben kikeverve, sózva, könnyű alaplével kiegészítve különleges, selymes levest ad, amit, ha van, egy kis bazsalikommal tovább javíthatunk.

Savanykás lekvárok

Pár hete a tavalyi mirabolalekvárjaimat főztem át BBQ-szósznak, és a semmilyen, örök porosodásra ítélt lekvárokból egy csoda lett. Bármilyen érdektelen lekvárt be lehet így darálni, a savanyúbbakat is. Elég hozzá ízlésnek megfelelő mennyiségű cukor, konyak vagy whisky, őrölt fekete bors, só és jó sok folyékony füst.

A lekvárt újra kell főzni ezekkel az alapanyagokkal, az alkoholok elmaradhatnak, aki pedig nagyon ráér, karamellizálja bele a cukrot, az is ad neki egy extra füstöt. Az így kapott, kiforralt szósz ugyanúgy tartósítható, mint a lekvár.

Ecettel, sóval, borssal, olajjal kikeverve egy savanyú lekvárt pedig kész is az extrás salátaöntet!

A túl sok lekvárból pedig pitét kell sütni. Itt egy recept hozzá, ahol a tölteléket egy az egyben felcserélhetitek lekvárral, vagy eljárhattok pontosan a recept szerint is, a lekvárt gyümölccsel kikeverve.

Fűszeres izék

Mindenki főzött már be mentás epret, gyömbéres ananászt, bazsalikomos barackot vagy mazsolás hagymalekvárt.  Ezeket általában életünk során egyszer készítjük el, és mindig marad belőlük pár száz kicsi, szögletes üveggel a hátsó sorban. Évek óta nem cifrázom a lekvárokat, mégis van még ilyenből – konkrétan gyömbéres-citromhéjas meggy – bőven. Most mehetnek a csatniba! Itt egy príma csatnileírás, a levendula nem kell bele, a gyömbért én megtartanám, a paradicsomot pedig helyettesíthetjük azzal, ami van. A csatni pedig feldob egy szelet sült csirkemellet is.

Ezek a fűszeres izék az előbb említett salátaöntetbe is felhasználhatók.

Kompótok, befőttek

Elsősorban menzás fogásokat tudunk belőlük készíteni, egy jó fahéjas-szegfűszeges almabefőttet elég felforralni, a levét behabarni, és sűrűségtől függően kész a leves, vagy az almaszósz, ami bármilyen főtt hús mellé jól illik. Meggy, körte, szilva, piszke úgyszintén. Aki nem tolerálja a teheneket, készítse kókusztejjel, mindhez fantasztikus.

A kompótot használhatjuk ízesítésnek friss és fagyasztott gyümölcs helyett is, ha az előbbiekből nincs, vagy nem akarunk érte lemenni. Sajttortára, zabkására, joghurtra, panna cotta mellé is felhasználható.

Zöld dió

Nekem úgy tűnik, ez az előszeretettel elkészített és tömegével a nyakunkon maradó befőtt iskolapéldája. A zöld diót így kell előkészíteni befőtt készítéséhez, lassan aktuális téma, de nézzük meg, minek van, és mire jó.

A zölddió-befőtt kiváló általános kandírozottgyümölcs-helyettesítő és fűszer. Ezt a szakterületet bővíthetjük, kacsasült mellé is adhatjuk, fanyar aromái feldobnak egy-egy panna cottát, vaníliakrémet, túrókrémet, csokoládékrémet, a csúcsdísz pedig a tartós alapanyagokból készülő orosz krémtorta, elvégre most is vannak születésnapok.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -