Kényes téma? Ne legyen az! – A vastagbél egészségét védő alapélelmiszerek

Vannak egészségügyi témakörök, amelyeket egy-egy beszélgetés során igyekszünk kerülni, ilyen például a vastagbél egészsége. Ciki vagy sem, azt gondolom, néha bizony erről is érdemes beszélnünk.

Magyarország élen jár a vastagbélrák előfordulásában, évente több ezer ember hal bele a betegségbe. Viszonylag hosszú idő alatt alakul ki, és ha időben elcsípjük, nagy esély van a gyógyulásra. Mint minden egyéb megbetegedés, ez is nagyban függ az életmódunktól.

Kerüld, ha jót akarsz

Kutatások alapján a magas zsírtartalmú és a vörös húsokban bővelkedő étrend számít az egyik legjelentősebb rizikófaktornak a vastag- és végbéldaganatok kialakulásában, többek között a helytelen konyhatechnológiai eljárások (égett, túlsütött húsok) vagy a feldolgozott készítmények nitrit-, nitráttartalma miatt jelenthetnek veszélyt a szervezet számára.

A táplálkozásunkból ennek ellenére nem érdemes csak egy-egy részletet kiragadnunk, hiszen ahhoz, hogy valaki mennyire étkezik egészségesen, az egész étrendet kell megvizsgálni. Így tehát hiába hagyjuk ki az étrendünkből a vörös húsokat, ha a különféle kényelmi termékeket, fehér lisztes pékárut, édességeket továbbra is gyakran fogyasztunk.

Bár az időjárás mostanában sokszor szeszélyes volt velünk, azért lassan, de biztosan átcsúsztunk a napos(abb) időszakba, így a nehéz, zsírosabb ételeket is ideje könnyed finomságokra cserélni. A váltás a vastagbél állapotára is hatással van, hiszen a felgyülemlett felesleg mindenkori kipucolójáról beszélünk, így kiemelten fontos, hogy megőrizzük az egészségét.

Minél többet!

Lássunk öt szezonális alapanyagot, amelyek elősegítik a bélmozgást, a bélbaktériumok egészségét és a vastagbél védelmét.

1. Brokkoli

Vitamintartalma (C- és B-vitaminok) és rosttartalma mellett rákmegelőző hatását a benne található szulforafán vegyületnek tulajdonítják. A magas rosttartalmú alapanyagok, így a zöldségek, gyümölcsök is, a bél mikroflórájára is jótékony hatással vannak.

 

2. Kelkáposzta

A sötét leveles zöldségek egyik közös jellemzője a magas folsavtartalom, de a káposztafélék sajátja az izotiocianátok jelenléte is, ezek a rákos megbetegedésekkel szembeni védekezést segítik, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásúak.

 

3. Csicseriborsó

A hüvelyesek emésztése során a bélbaktériumok segítségével többek között egy rövid láncú zsírsav, butirát is keletkezik, amely képes csökkenteni a sejtszaporodás mértékét. Nem mellesleg remek húshelyettesítő alternatíva.

 

4. Bogyós gyümölcsök

Legyen áfonya, szeder vagy málna, a bennük található bioaktív növényi anyagok, például a polifenolok elősegítik a káros szabad gyökök semlegesítését. Használjuk ki jól a három rövidke hónapot, amikor frissen fogyaszthatjuk őket!

 

5. Zab

A benne található élelmi rostnak, a béta-glükánnak köszönhetően a feldolgozó makrofágok (fehérvérsejtek, amelyek kiszűrik az idegen anyagokat a testünkben) közrejátszanak bizonyos tumorsejtek elpusztításában, de az immunrendszerre is remek hatással van.

 

Mi a közös az 5 alapanyagban? A magas rosttartalom. Akárhány tanulmányt olvashatunk a témában, biztos, hogy mind megemlíti majd a rostok jótékony hatásait. A vastagbélrák kockázata bizonyítottan azoknál a legkisebb, akik a legtöbb rostot fogyasztják, védő hatásuk pedig a fent felsoroltakon kívül például a gyorsabb bélsár vagy az epesavak áthaladásban is keresendő.

A napi antioxidáns-dózis tehát betegségmegelőző hatású is, és ha azt gondolnánk, pótolhatjuk mindezt egy egyszerű kapszulával, sajnos csalódást kell okoznom. Étrend-kiegészítő formájában ugyanezek az anyagok nem minden esetben fejtik ki a kívánt hatást.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -