4 étel, amiről eddig azt gondoltad, hogy egészséges. Tévedtél!

Számos olyan, egészségesnek vélt ételt eszünk és adunk a gyerekeknek nap mint nap, amelyek igazából nem is azok. Szerencsére könnyedén lecserélhetjük őket.

1. Müzliszelet

Ha a müzliszeletek piacát nézzük, elég siralmas összetételekkel találkozhatunk – legalábbis dietetikai szemmel nézve. Valóban sok közöttük a finom falat, de legtöbbjük tele van cukorral. Érdemes az összetevőket átböngészni, és nem csak a cukorra fókuszálni. A glükózszirup, a fruktózszirup és egyéb szirupok, invertcukor, nádcukor, barna cukor, karamell, kókuszcukor stb. szintén figyelendő kategória, ha a termékben sok van belőle (mondjuk az összetevők felsorolása ezzel kezdődik, de legalábbis az elsők között van), akkor érdemes másik terméket keresnünk helyette.

Szerencsére itt is van választási lehetőségünk, ilyenkor érdemes a valódi gyümölccsel édesített változatokat keresni, a hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcsszeletek, datolyával, almapürével ízesített müzliverziók már sokkal jobbak. Elrágcsálni egy friss gyümölcsöt helyettük pedig a legjobb!

Müzliszeletet otthon is pillanatok alatt készíthetünk, ha a választott gabonapelyhet (például zabpelyhet) összekeverjük némi aprított olajos maggal, esetleg aszalványokkal, és „összeragasztjuk” egy kevés almapürével (cukormentes változatban is kapható már több helyen, ha nem akarunk a pürésítéssel bajlódni). Kilapogatjuk egy sütőpapírra, adunk neki egy kis pírt a sütőben, majd ha kihűl, szeleteljük, és mehet is az uzsiszsákba.

2. Gabonapehely, müzli

Ha már itt tartunk, sokszor ugyanez a véleményem a gabonapelyhekről, még a „diétásnak” kikiáltott változatokról is. Amikor valami light jelzővel van ellátva, nem lehetünk biztosak abban, hogy mit csökkentettek le a termékben, a zsírt vagy a szénhidráttartalmat? Többször találkoztam már azzal, hogy valami azért light, mert cukor helyett mesterséges édesítő van benne (és baromi édes…), különben meg tele van hozzáadott zsiradékkal. Nem véletlenül mondom, hogy az összetevőket érdemes mindig átböngészni. A házi granola receptje pont olyan egyszerű, mint a müzliszeleté

Még valami! A zacskós zabkása pont ugyanannyi idő alatt van meg, mint az otthon felfőzött változat: csupán 2 perc mindkettő. Sokkal finomabb lesz a saját, csak kell bele egy kis gyümölcs, néhány szem olajos mag, esetleg lekvár, kókuszreszelék, kakaópor.

3. Gyümölcsjoghurt

Tisztelet a kivételnek, de a gyümölcsjoghurtok sem feltétlenül a magas gyümölcstartalmukról híresek. A light jelző itt is csalóka tud lenni, ha a zsírtartalmat csökkentik, attól még ugyanúgy magas lehet a cukortartalma terméknek.

Helyette natúr joghurtot ízesítsünk friss gyümölcsökkel, szórjunk bele egy kis granolát, vagy kanalazzunk bele egy kevés házi lekvárt. Ha élőflórát tartalmazó natúr joghurtot találunk az összetevők olvasgatása közben, akkor jó úton járunk, érdemes a bélflórát tápláló probiotikus termékeket beépítenünk az étkezéseinkbe.

4. Felvágottak

Volt már szó róla régebben is, hogy a WHO rákkutatással foglalkozó bizottsága megállapította, a feldolgozott húskészítmények rákkeltő tulajdonságokkal bírnak. Természetesen itt is, mint minden esetben, a mennyiségen és a minőségen van a hangsúly!

Fellelhetünk olyan húskészítményeket már a boltok polcain, amelyek magas hústartalommal, hozzáadott adalékanyagok és tartósítószer nélkül készülnek. Ha ilyenre akadunk, inkább ezt válasszuk, mint rosszabb beltartalmi értékkel bíró társaikat. Azt gondolom, a felvágottak remekül helyettesíthetők, például különböző szendvicskrémekkel és kencékkel.

Egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk az egészségünkért.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -