Socca karfiolricottával, fehérborban sült szőlővel

A socca egy nagyon klassz, egyszerű és alapból gluténmentes, Nizza felé népszerű gyorskaja. A sütése pár perc, a tetejére pedig bármit rakhatunk. Attól függően, hogy mit teszünk rá, pizza, de ha akarjuk lángos, sőt – ahogy esetünkben – édes piteszerű, ráadásul vegán desszert is lehet, amellyel a konyhai antitalentumok is elvarázsolhatnak mindenkit. Egy jó rozéval vagy habzóborral még romantikus vacsorára, barátokkal esti falatozásra is tökéletes.

Hozzávalók 4 személyre:

Socca, hozzávalók:
40 dkg csicseriborsóliszt
3-4 evőkanál olívaolaj
4 dl víz
1 teáskanál só

Elkészítés:

A tésztája alapvetően úgy áll össze, hogy ugyanannyi csicserilisztet használunk, amennyi vizet, és egy pár evőkanál olívaolajat. A bekevert tésztát hagyjuk pihenni minimum 30, de inkább 60 percig. Ez teszi majd a tésztánk belsejét krémessé. Utána már gyors lesz.
Előmelegítjük a sütőt 220 fokra, és egy tűzálló serpenyőt előmelegítünk úgy 5–10 percig üresen. Ezt a forró edényt kiolajozzuk, és ebbe tesszük a tésztát úgy, hogy középre öntve hagyjuk terülni. Kb. 7 percig sütjük.
A kész socca széle ropogós, sült, a teteje lehet kicsit töredezett, a belseje pedig krémes.

Karfiolricotta, hozzávalók:
kb. 40 dkg karfiol, a rózsáira szedve
kb. 20 dkg kesudió vagy makadámdió, beáztatva
½ teáskanál citromsav
10 dkg barna cukor, vagy méz, vagy agávészirup
1 zacskó vaníliás cukor vagy vaníliaőrlemény
1 citrom leve és reszelt héja

Elkészítés:

Szerintem ez egy nagyon izgalmas feltét, amelyet akár magában is ehetünk. A karfiolt késes darálóba tesszük, és kb. rizsszem méretűre aprítjuk. Egy nagyon pici vízzel serpenyőben megroggyasztjuk (nem főzzük, vagy pirítjuk), vagy betesszük a mikróba 6-7 percre.
Az így kapott kicsit puhább karfiolt visszatesszük a késes darálóba, és az egész éjszakára legalább vagy 30 percre forró vízbe áztatott magokkal összedaráljuk. Mehet hozzá a többi alapanyag, és igazítunk még rajta ízlés szerint. Ha megmarad, akkor dobozba zárva egy hétig is eláll.

Tipp:

Tökéletes alap (az édes hozzávalók nélkül). Ha akarjuk, lehet más ízeket összekombinálni, akár édes verzióban: gyömbér és narancs, valami bogyós gyümölcs és menta vagy fahéj. De lehet sós irányba is vinni például friss zöldfűszerekkel, borssal és összevágott olajbogyóval.

Sült szőlő, hozzávalók:
2 nagy fürt kék vagy zöld édes szőlő, akár vegyesen
2 dl fehérbor
1 teáskanál fahéj
1 citrom héja
4-5 szem szegfűszeg
10 dkg mazsola
1-2 evőkanál olívaolaj vagy kókuszolaj

Elkészítése:

A szőlőket leszemezve egy jénaiba tesszük, vagy egy kisebb, mély tepsibe. Mehet rá a bor, a fűszerek, a mazsola, egy pici olaj, és 30 perc kell neki a sütőben 200 fokon. A szőlőszemek kicsit karamellizálódnak, és összekeverednek az izgalmas ízek.

Tipp:

Kísérletező kedvűeknek ajánlom, hogy tegyenek hozzá egy kis rozmaringot vagy kakukkfüvet. Nagyon izgalmas illatokat ad hozzá. Ráadásul a sült szőlő jól passzol a reggeli zabkásába is.

Tetszett a recept?

- Mutass többet a szerzőtől -